PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kwalifikacje zawodowe: Zaostrzono wymagania wobec nauczycieli

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji nauczycieli nauczania początkowego zaostrzyło wymagania wobec nich.

Kwalifikacje zawodowe: Zaostrzono wymagania wobec nauczycieli
MEN przywróciło w tym roku obowiązek wydawania opinii nt. nauczycielskich kwalifikacji (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Kontrola kuratoryjna nie może zakwestionować decyzji o wyznaczeniu nauczyciela do prowadzenia określonych zajęć jeśli ma on dokument, z którego wynika, że odbył w tym zakresie studia podyplomowe lub miał takie zajęcia na studiach.

• Część nauczycieli straszona wizją rekordowych zwolnień w oświacie uznała kontrolę kwalifikacji za kolejny pretekst do nich.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Kuratoria mają dużo zastrzeżeń jeśli chodzi o planowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci.

MEN przywróciło w tym roku obowiązek wydawania opinii nt. nauczycielskich kwalifikacji. Kuratoria, przy okazji opiniowania arkuszy organizacyjnych na nowy rok szkolny, miały sprawdzać, czy nauczyciele nauczania początkowego mają odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia wszystkich zajęć.

Według Ewy Halskiej, prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, to od dyrektora szkoły zależeć będzie, czy nauczyciel klas I–III może prowadzić zajęcia informatyczne, ruchowe lub nauczać języka obcego.

Czytaj też: Nauczyciele dostaną nowy dodatek. Zmiany także w wymiarze pensum i ścieżce awansu

- Jeśli nauczyciel ma dokument, z którego wynika, że odbył w tym zakresie studia podyplomowe lub też miał takie zajęcia na studiach, to kontrola kuratoryjna nie może zakwestionować decyzji o wyznaczeniu go do prowadzenia tych zajęć – mówi Ewa Halska. – Należy przy tym pamiętać, że uznanie przez jednego pracodawcę określonych kwalifikacji do prowadzenia wybranych przedmiotów nie oznacza, że musi je zaakceptować szef innej placówki.

Jak to działa w praktyce?

Praktyka zdaje się jednak zaprzeczać przepisom prawa. Przywołajmy przykład szkoły w woj. mazowieckim, w której kontrola uznała, że nauczyciel klas I–III nie powinien prowadzić lekcji komputerowych, bo na studiach nie miał tego typu zajęć i nie jest odpowiednio przygotowany. Z reguły też nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego nie uczą języka obcego (mimo że powyższy przepis daje im taką możliwość).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kwalifikacje zawodowe: Zaostrzono wymagania wobec nauczycieli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA