KUL, inauguracja roku akademickiego: Wiekowy uniwersytet będzie się kształcić prawie 13 tys. studentów

• Szkoły wyższe są wciąż niezastąpione jako "ośrodki formujące człowieka dojrzałego, odpowiedzialnego obywatela, członka elity intelektualnej"- napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników inauguracji nowego roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
•  W nowym roku akademickim na ośmiu wydziałach KUL i 40 kierunkach studiów będzie się kształcić w sumie prawie 13 tys. studentów i doktorantów, na wszystkich typach studiów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KUL, inauguracja roku akademickiego: Wiekowy uniwersytet będzie się kształcić prawie 13 tys. studentów

PODZIEL SIĘ


Autor: aw/pap

16 paź 2016 18:15


"Standardy swobodnej, pogłębionej debaty akademickiej mogą i powinny promieniować na debatę publiczną. Uważam, że nauka w Polsce powinna być nauczycielką wyobraźni i wrażliwości społecznej, kultury relacji międzyludzkich a jednocześnie dyscypliny umysłowej. KUL to szczególne posłannictwo znakomicie realizuje" - napisał Duda w liście, który podczas inauguracji w niedzielę w Lublinie odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska.

Prezydent podkreślił, że szkoły wyższe są wciąż niezastąpione jako "ośrodki formujące człowieka dojrzałego, odpowiedzialnego obywatela, członka elity intelektualnej".

"Życie uczelni wyższej odzwierciedla pluralizm społeczeństwa i związane z nim spory. Jednak jest to forum, na którym przybierają one formę najbardziej cywilizowane, związane z racjonalnym dziedzictwem kultury europejskiej" - napisał prezydent.

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał o zbliżającej się 100. rocznicy powstania uniwersytetu. KUL powstał w 1918 r., założony z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego. "Chcę podkreślić - mimo dynamicznie zmieniających się realiów nasze plany na przyszłość budowane będą niezmiennie zgodnie z dewizą wybraną przez ks. Idziego Radziszewskiego i zapisaną w Statucie KUL - Deo et Patriae (Bogu i Ojczyźnie)" - mówił rektor.

Ks. Dębiński podkreślił, że w ostatnim czasie uczelnia uzyskała wiele grantów naukowo-badawczych. W 2016 r. realizowane są 53 projekty ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pięć projektów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki oraz osiem z funduszy Ministerstwa Zdrowia. Ponadto sześć kierunków studiów na KUL uzyskało certyfikaty Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego "Studia z Przyszłością", mającego na celu wyróżnienie kierunków, które nie tylko proponują nowoczesne i innowacyjne programy kształcenia, ale również kładą nacisk na umiejętności i kompetencje cenione przez środowiska gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.