Kształcenie dualne remedium na bezrobocie wśród absolwentów

Bezrobocie wśród osób młodych z wyższym wykształceniem utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W celu poprawy tej sytuacji Work Service i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu uruchamia specjalny program magisterskich studiów dualnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kształcenie dualne remedium na bezrobocie wśród absolwentów

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 wrz 2015 11:13


Idea stworzenia programu studiów dualnych zrodziła się z potrzeby wsparcia młodych ludzi w procesie wchodzenia na rynek pracy. Z danych GUS wynika bowiem, że to właśnie wśród ludzi młodych, w tym także absolwentów wyższych uczelni, stopa bezrobocia utrzymuje się na najwyższym poziomie.

W pierwszym kwartale bieżącego roku bezrobotnych absolwentów było w Polsce 94 tys. osób, a stopa bezrobocia wyniosła wówczas 30,7 proc. (według BAEL). Trudności ze znalezieniem pracy można upatrywać m.in. w niedopasowaniu kompetencji i umiejętności do konkretnych oczekiwań przedsiębiorców.

Jak pokazały wyniki ostatniego badania Work Service „Barometr Rynku Pracy IV” aż 93 proc. pracodawców twierdzi, że osoby ubiegające się o pierwszą pracę nie posiadają praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu, a blisko 78 proc. jest zdania, że nie mają oni również wystarczającego doświadczenia zawodowego zdobytego podczas stażu czy praktyki.

Jednocześnie 33,7 proc. absolwentów zadeklarowało, że zdobyta wiedza na studiach nie przydała im się w zdobyciu pierwszej pracy.

Kształcenie dualne

- Zdecydowaliśmy się na stworzenie programu studiów dualnych na wzór systemu edukacji, który doskonale sprawdza się w Niemczech. Naszym zdaniem proces nauczania jest kluczowy w procesie kształcenia wykwalifikowanych pracowników, ale konieczne jest dostosowanie kierunków edukacji do potrzeb rynku pracy i wyspecjalizowanie przyszłych pracowników w konkretnych dziedzinach – podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Firmy rozwijają się w dynamicznym tempie, dostosowując się do zmiennych nie tylko dyktowanych przez polskie otoczenie rynkowe, ale także przez globalne trendy. Ten projekt ma przede wszystkim wspierać studentów w zdobywaniu niezbędnych i aktualnie poszukiwanych na rynku kompetencji, ale też pracodawców w kształceniu swoich przyszłych pracowników – dodaje Tomasz Hanczarek.

Trzy dni pracy i dwa dni nauki

Autorski program magisterskich studiów dualnych "You Know How" startuje w styczniu 2016 roku. Studia umożliwią łączenie zajęć dydaktycznych na uczelni z pracą w firmie będącej uczestnikiem programu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.