Kształcenie dualne po nowemu

Ministerstwo Edukacji uregulowało kwestie kształcenia dualnego.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kształcenie dualne po nowemu

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

6 paź 2015 12:56


Podpisane 6 sierpnia przez minister edukacji, Joannę Kluzik-Rostkowską rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie praktycznej nauki zawodu weszło w życie 1 września.

Najważniejsze zmiany

Podstawę prawną odbywania zajęć praktycznych u pracodawców - w dualnym systemie kształcenia zawodowego - może stanowić zarówno umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawarta pomiędzy młodocianym pracownikiem a pracodawcą, jak i umowa o praktyczną naukę zawodu, zawarta pomiędzy dyrektorem szkoły a pracodawcą przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu.

Każda z form praktycznej nauki zawodu będzie teraz przyporządkowana do określonego typu szkoły. Rozporządzenie określa też wymiar zajęć praktycznych odbywanych u pracodawców na zasadach dualnego systemu kształcenia oraz zapewnia pracodawcy możliwości wpływania na treści programu nauczania dla zawodu w zakresie zajęć praktycznych, które są u niego realizowane.

Rozporządzeniem zmieniającym zapewniono pracodawcy także możliwości wpływania na treści programu nauczania dla zawodu w zakresie zajęć praktycznych, które są u niego realizowane. Uwagi do treści programu nauczania pracodawcy mogą zgłaszać dyrektorowi.

Nadzieja w kształceniu dualnym

W Niemczech ponad 60 proc. zatrudnionych to osoby wykształcone w systemie dualnym (dane za rok 2013). Czy ten model edukacji zawodowej może stać się rozwiązaniem systemowym także w Polsce? Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że ma sporo zalet. Z puntu widzenia potrzeb firm liczy się to, że w jego ramach duży nacisk kładzie się na zdobywanie praktycznych umiejętności, a teoria ma charakter komplementarny.

Czytaj też: System dualny jako model edukacji zawodowej w Polsce istnieje, ale szkoły i urzędy nie są chętne do współpracy

– Najistotniejsze jest to, że młodzi ludzie zdobywają doświadczenie zawodowe w firmach, w których mogą później pracować. Mamy pewność, że uzyskują rzeczywiście potrzebne kwalifikacje fachowe. Poza tym przedsiębiorstwo może ich przygotować do pracy w określonych procesach i standardach organizacyjnych – podkreśla Katarzyna Szczupał-Vieweg, prezes Staufen Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kamila, Program edukacyjny "Główka pracuje" 2016-03-31 15:43:20

Ambitnym i ciekawym świata polecam także kształcenie dualne w Niemczech. Nauka zawodów pożądanych przez pracodawców, wynagrodzenie już w trakcie nauki, a na początku pomoc w podszkoleniu języka.