Kształcenie dualne może pomóc wypełnić lukę na rynku pracy

W Polsce w coraz większej liczbie branż brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Firmy, zamiast zatrudniać pracowników w pełni przygotowanych do wykonywania zawodu, muszą tracić mnóstwo czasu oraz pieniędzy na ich doszkolenie i przysposobienie do pracy. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się kształcenie dualne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kształcenie dualne może pomóc wypełnić lukę na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

31 gru 2015 9:57


- Kształcenie dualne to taki model nauki, w którym młoda osoba zdobywa wiedzę oraz doświadczenie zarówno w szkole, jak i na warsztatach w zakładzie pracy. Co ważne, system jest dostosowany do oczekiwań pracodawców, ponieważ pozwala uczniom nabyć konkretne umiejętności, które będą im potrzebne w życiu zawodowym po zakończeniu szkoły – mówi serwisowi infoWire.pl Grzegorz Gawroński, starszy konsultant w firmie Staufen Polska.

Dla firm bardzo dużą korzyścią płynącą z kształcenia dualnego jest to, że dzięki niemu na rynek wchodzą osoby już przygotowane, które z dnia na dzień mogą rozpocząć pracę nawet w specjalistycznych zawodach. Więcej, przedsiębiorcy współpracujący ze szkołami mają wpływ na program nauczania, który jest w nich realizowany.

Czytaj też: System dualny jako model edukacji zawodowej w Polsce istnieje, ale szkoły i urzędy nie są chętne do współpracy

Pomaga to „wyprodukować” takich fachowców, jacy są na rynku pracy potrzebni. Młode osoby uczące się w systemie dualnym zyskują zaś to, co jest w oczach pracodawców najważniejsze – doświadczenie zawodowe.

Na szczęście Ministerstwo Edukacji Narodowej zdało sobie sprawę z wadliwości szkolnictwa zawodowego w Polsce. W sierpniu 2015 r. zostało podpisane rozporządzenie regulujące kwestie dualnego systemu kształcenia zawodowego, co jest dużym krokiem naprzód. Na efekty w postaci lepszych pracowników na pewno przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale bądźmy dobrej myśli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.