PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Kraków ma 100 miejsc stażowych dla studentów z Ukrainy

Już 100 miejsc stażowych, a kolejne są w przygotowaniu, udało się zorganizować dla studentów z Ukrainy w ramach współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, miasta Krakowa i przedsiębiorstw działających w stolicy Małopolski.

  • Autor: PAP/JP
  • 21 mar 2022 15:53
Kraków ma 100 miejsc stażowych dla studentów z Ukrainy
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (Fot. UEK)
REKLAMA
  • Informacje te przekazali organizatorzy poniedziałkowej konferencji prasowej na temat wsparcia ukraińskich studentów. Poinformowano także o powstaniu Krakowskiego Centrum Informacji Ukraińskiej (KCIUk).
  • Płatne staże będą możliwe dzięki porozumieniu między Uniwersytetem Ekonomicznym (UEK), urzędem miasta i przedstawicielami globalnych firm i przedsiębiorstw w Krakowie.
  • W ocenie rektora UEK dr hab. Stanisława Mazura pomoc doraźna jest bardzo potrzebna, ale trzeba patrzeć w przyszłość, długofalowo.

"Jako środowisko naukowe musimy wziąć pod uwagę także sytuację, w jakiej znaleźli się studenci pochodzenia ukraińskiego. Zarówno ci, którzy już wcześniej studiowali na polskich uczelniach, jak i tacy, którzy nie mogąc bronić swojego kraju, przerwali edukację i przyjechali do Polski" - zaznaczył rektor.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że należy myśleć o tym, jak pomóc usamodzielnić się uchodźcom. Poinformował, że Grodzki Urząd Pracy dysponuje ok. 800-900 ofertami pracy dla Ukraińców, ale - jak ocenił włodarz miasta - to ciągle mało.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Z wielką nadzieją przyjmuję inicjatywę uniwersytetu i środowisk biznesowych, polegającą na tworzeniu płatnych staży, organizowaniu kursów służących przekwalifikowaniu zawodowemu czy tworzeniu nowych kompetencji, a także stworzeniu dodatkowej bazy danych z ofertami pracy dla uchodźców" - powiedział prezydent Krakowa.

Zauważył, że działania pomocowe uchodźcom są olbrzymimi przedsięwzięciami logistycznymi. Dla przykładu podał choćby prowadzenie magazynów z darami czy pracę wolontariuszy, których za pośrednictwem magistratu zgłosiło się już ok. 800.

Z inicjatywy środowisk akademickich, pozarządowych i gospodarczych rozpoczyna działalność Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej. Ma ono służyć systemowemu wsparciu gminy miejskiej Kraków w rozwiązywaniu doraźnych i długookresowych problemów związanych z napływem uchodźców z Ukrainy. KCIUk ma działać w zakresie m.in. pomocy humanitarnej, informatyzacji, pracy, edukacji, zdrowia i kultury.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kraków ma 100 miejsc stażowych dla studentów z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA