Kosiniak-Kamysz: Likwidacja gimnazjów to mniej pracy dla nauczycieli

• Gimnazja są najsilniejszym elementem polskiego systemu edukacji, trzeba je poprawiać, a nie likwidować - mówili uczestnicy zorganizowanej przez PSL w Sejmie konferencji edukacyjnej.
• Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał do zawarcia "paktu dla oświaty".
• Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że likwidacja gimnazjów oznacza mniej pracy dla nauczycieli
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: Likwidacja gimnazjów to mniej pracy dla nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

25 sie 2016 16:26


Zasiadający w sejmowej komisji edukacji poseł PSL Krystian Jarubas otwierając konferencję powiedział, że rząd PiS szykuje samorządom, rodzicom i uczniom "edukacyjny tor przeszkód". Według niego zapowiadana przez MEN likwidacja gimnazjów nie ma żadnych przesłanek merytorycznych, a wprowadzi jedynie "chaos, demolkę i niepewność". Jak mówił, konsekwencją będzie utrata pracy przez około 37 tys. nauczycieli gimnazjów. Ponadto samorządy poniosą wielomilionowe straty z tego tytułu. Jak mówił, 70 proc. samorządów zrzeszonych w Związku Miast Polskich jest przeciwna likwidacji gimnazjów.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że likwidacja gimnazjów oznacza mniej pracy dla nauczycieli, pogorszenie jakości kształcenia, a także zantagonizowanie społeczeństwa. Jak mówił, zamiast likwidować gimnazja należałoby podnieść nakłady na edukację z obecnych 4,8 proc. PKB do co najmniej 6 proc. PKB, wprowadzić pięć godzin języka angielskiego w tygodniu już od pierwszych klas, zmniejszyć liczebność klas - do 2017 do 25 uczniów a do 2020 roku do 20 uczniów. Postulował też reformę systemu podnoszenia kwalifikacji nauczycielskich, wprowadzenie ponownie lekcji "przysposobienia obronnego" oraz ciepłych posiłków dla uczniów niezależnie od dochodów.

Na późniejszej konferencji prasowej prezes PSL podkreślił, że polska szkoła potrzebuje dziś przede wszystkim spokoju. "Najważniejsze jest to, by poprawiać reformy, a nie je non stop odwracać: nie wracać też do sentymentów z przeszłości, do czasów PRL" - podkreślił. Zaznaczył, że PSL jest przeciwne likwidacji gimnazjów, bo to nie usprawni funkcjonowania polskiej szkoły, nie podniesie jakości nauczania i wychowania. Według lidera ludowców proponowane przez MEN zmiany cofają rozwój polskiej szkoły i wprowadzają chaos.

Czytaj też: Minister edukacji: Reforma oświaty uratuje miejsca pracy

Zaznaczył, że PSL przedstawiło podczas konferencji w Sejmie swoje propozycje zmian w oświacie, a teraz zaprasza "do paktu na rzecz oświaty" wszystkie partie polityczne - na czele z PiS, związki zawodowe, samorządy. "Zawrzyjmy wspólny pakt dla oświaty, wypracujmy go razem, to może pomóc, to jest nasza wspólna odpowiedzialność; potrzebna jest tylko otwartość, a nie zamykanie się we własnym kręgu" - powiedział. Jarubas zapowiedział z kolei, że PSL zorganizuje cykl debat na temat edukacji. Wyraził nadzieje, że w ten sposób pakt dla oświaty zostanie wypracowany.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.