Konstytucja dla Nauki, Katarzyna Lubnauer: Zmiany mogą ograniczyć autonomię uczelni

Konsultacje w sprawie projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym były wzorcowe, jednak ustalenia, które udało się wtedy osiągnąć, mogą zostać zmienione na skutek nacisków środowiska politycznego PiS - uważa szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konstytucja dla Nauki, Katarzyna Lubnauer: Zmiany mogą ograniczyć autonomię uczelni

  •  Lubnauer zaznaczyła, że podczas prac w Sejmie do projektu zgłoszono 160 poprawek.
  • Projektowana reforma nie przewiduje wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe i nie będzie w Polsce skoku jakościowego w tej dziedzinie - uważa szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
  • Zmiany mogą ograniczyć autonomię uczelni i sprawić, że "głos studentów będzie mniej słyszalny" - oceniła.

Lubnauer został spytana w środę (6 czerwca) w TOK FM o projekt nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - nazywanej też Konstytucją dla nauki lub Ustawą 2.0. Przeciwko proponowanym rozwiązaniom od wtorku trwa na Uniwersytecie Warszawskim protest studentów zorganizowany przez Akademicki Komitet Protestacyjny.

W ocenie szefowej Nowoczesnej konsultacje w sprawie projektu nowej ustawy "były wzorcowe", jednak ustalenia, które udało się wtedy osiągnąć, mogą zostać zmienione "na skutek nacisków środowiska politycznego PiS". Lubnauer zaznaczyła, że podczas prac w Sejmie do projektu zgłoszono 160 poprawek.

Według niej, zaproponowane zmiany mogą ograniczyć autonomię uczelni oraz sprawić, że "głos studentów będzie mniej słyszalny".

W ocenie Lubnauer reforma, mimo że jest "głęboka", nie przewiduje wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe. "Obawiam się, a nawet jestem pewna, że nie będziemy mieli skoku jakościowego" - powiedziała szefowa Nowoczesnej.

Czytaj też: Niesiołowski-Spanò: Konstytucja dla Nauki stała się rozmydlona. Dobre rozwiązania zatracają się w ustępstwach

Organizatorzy protestu na UW opublikowali listę 11 żądań dotyczących reform uczelni. Domagają się m.in. demokratyzacji i autonomii uczelni, utrzymania struktury wydziałowej, uczelni bez polityków czy gwarancji transparentności, m.in. w obrębie decyzji finansowych uniwersytetu. Domagają się odrzucenia projektu ustawy w obecnym kształcie lub wprowadzenia do projektu poprawek.

Projektem Konstytucji dla Nauki (nazywanej też Ustawą 2.0), przygotowanym przez resort nauki, obecnie zajmuje się Sejm. Zaakceptowanie projektu - wraz ze 160 poprawkami (głównie rządowymi) - zarekomendowała w ubiegłym tygodniu sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Od Narodowego Kongresu Nauki, który odbył się we wrześniu 2017 r. (i na którym minister nauki, wicepremier Jarosław Gowin oficjalnie przedstawił pełną wersję propozycji), projekt przeszedł już trzy tury poprawek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.