PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

EEC: Konkurencja między uczelniami to fakt. Walczą nie tylko o studentów czy pieniądze

  • Autor: KDS
  • 12 maj 2017 16:37

- Uczelnie wyższe nie są w pełni harmonijnym systemem. Są organizmami, które konkurują pomiędzy sobą. Konkurują o studentów, środki na badania czy kontrakty. Dlatego powinny być skonstruowane w taki sposób, by móc skutecznie rywalizować – mówił Andrzej Koźmiński, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EEC: Konkurencja między uczelniami to fakt. Walczą nie tylko o studentów czy pieniądze
Adobe Stock
REKLAMA

Założyciel i wieloletni rektor ALK wspominał, że przez wiele lat pracował na uczelniach amerykańskich. Zauważył wtedy jedną rzecz – mechanizmy ich funkcjonowania są bardzo podobne. Opierają się na zasadach konkurencyjności.

Jak tłumaczył, by te zasady dobrze się sprawdziły, trzeba mieć odpowiednią swobodę wydatkowania środków, które nierozerwalnie wiążą się z zatrudnieniem. Prof. Koźmiński pracowników podzielił na dwie kategorie. Mistrzów i rzemieślników. Potrzebni są i jedni, i drudzy. Przy czym równocześnie powinni zajmować się dydaktyką i nauką. Nie można tych rzeczy oddzielać od siebie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Jeżeli chcemy mistrzów, to musimy negocjować z nimi warunki ich zatrudnienia. Jeżeli zatrudniamy rzemieślników, to powinniśmy ich zatrudniać po cenie rynkowej. Jednak, by wykorzystywać naszą przewagę rynkową, powinniśmy mieć prawo zwalniać ich wtedy, kiedy nie spełniają warunków. Trzeba to robić szybko i zdecydowanie – podsumowywał ekonomista.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Szkolnictwo wyższe – od ilości do jakości", który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC: Konkurencja między uczelniami to fakt. Walczą nie tylko o studentów czy pieniądze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA