Konieczne wypracowanie odpowiedzi na nowe wyzwania rynku pracy

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił postulaty dotyczące pracy, przedsiębiorczości i społecznej gospodarki rynkowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konieczne wypracowanie odpowiedzi na nowe wyzwania rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 kwi 2018 12:06


  • Praca jest rozmową w służbie życia - powiedział Gowin.
  • Musimy wypracować odpowiedzi na nowe wyzwania w sferze pracy - zaznaczył.
  • Przedstawił kilka postulatów dotyczących pracy, przedsiębiorczości i społecznej gospodarki rynkowej.

Szef resortu nauki uczestniczył w poniedziałek (16 kwietnia) na Politechnice Łódzkiej w konferencji naukowej "Praca - Przedsiębiorczość - Społeczna Gospodarka Rynkowa". To druga z cyklu dziesięciu tematycznych debat w ramach cyklu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości". Organizatorami projektu są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, zaś koordynatorem merytorycznym Akademia Ignatianum w Krakowie.

Gowin w swoim otwierającym spotkanie w Łodzi wystąpieniu przywołał słowa św. Jana Pawła II z 1987 r.: "Została nam zadana praca nad pracą". "Od tamtego papieskiego apelu minęło ponad 30 lat, a wciąż słowa te pozostają aktualnym wyzwanie i nie do końca zrealizowanym zdaniem" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dodał - za ks. Józefem Tischnerem - że praca jest "rozmową w służbie życia". Jak tłumaczył, realizuje się w niej "istota naszego człowieczeństwa".

"Dlatego też redukowanie ludzkiego wysiłku do wymiaru jedynie stricte ekonomicznego prowadzić musi na manowce. (…) Powinniśmy myśleć nie tylko o zysku, ale także o tym, że efektywność gospodarcza przekłada się na bezpieczeństwo rodzin, na godność osoby, perspektywy rozwojowe całego społeczeństwa, narodu. To jest praca, która ma sens" - podkreślił, zwracając uwagę, że w czasach PRL ta zasada działała odwrotnie i praca przyczyniała się do degradacji człowieczeństwa.

Gowin zaznaczył, że po rewolucji po 1989 roku oraz "przebrzmiałych dogmatach" i ostatnich "dramatycznych wydarzeń w gospodarce globalnej" musimy wypracować odpowiedzi na nowe wyzwania w sferze pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.