PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec z rozpraszaniem uwagi. Kamera rozpozna, czy studenci uważają na zajęciach

  • Autor: PAP/JS
  • 2 wrz 2019 21:02

Kamery z automatycznym systemem rozpoznawania twarzy, zainstalowane na próbę w salach jednej z uczelni w Nankinie na wschodzie Chin, mają zwiększyć frekwencję i sprawdzać, czy studenci uważają na zajęciach – podał chiński portal Pengpai Xinwen.

Koniec z rozpraszaniem uwagi. Kamera rozpozna, czy studenci uważają na zajęciach
Nowoczesny system nadzoru ma nie tylko przekonać studentów do udziału w zajęciach i ukrócić praktykę podpisywania listy obecności za kolegów wagarowiczów, ale również przekonać obecnych, by na zajęciach uważali (fot. shutterstock.com)
REKLAMA

Chiński Uniwersytet Farmacji w Nankinie umieścił takie kamery przy wejściu na kampus, koło akademików, przed biblioteką, a także, jako jedna z pierwszych uczelni w kraju, w dwóch salach, gdzie odbywają się zajęcia - ogłoszono w ubiegłym tygodniu na stronie uniwersytetu.

Nowoczesny system nadzoru ma nie tylko przekonać studentów do udziału w zajęciach i ukrócić praktykę podpisywania listy obecności za kolegów wagarowiczów, ale również przekonać obecnych, by na zajęciach uważali - podał Pengpai Xinwen (thepaper.cn).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oprócz obecności, zainstalowany na sali system może nadzorować zachowanie studentów w czasie zajęć i sprawdzać, czy uważnie słuchają wykładów, czy unoszą albo opuszczają głowę, ile razy to robią, jak długo to trwa, czy opuszczają głowę, żeby bawić się telefonami albo zamykają oczy i zasypiają - wyjaśnił dyrektor uniwersyteckiej biblioteki i centrum informacyjnego Xu Jianzhen.

Instalacja kamer wywołała u części studentów obawy dotyczące prywatności danych. Xu wyjaśnił, że uczelnia skonsultowała się z wydziałem bezpieczeństwa publicznego oraz organami prawnymi i ustaliła, że nie ma mowy o naruszaniu przepisów o ochronie danych, ponieważ sale wykładowe są miejscami publicznymi.

Systemy automatycznego rozpoznawania twarzy są w ChRL coraz częściej stosowane, m.in. przy wejściach do różnego rodzaju budynków. W niektórych miejscach dzięki bazom danych i programom na telefony komórkowe policja może natychmiast uzyskać dostęp do informacji na temat legitymowanych przez siebie osób.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec z rozpraszaniem uwagi. Kamera rozpozna, czy studenci uważają na zajęciach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA