×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koniec pisania licencjatów i prac inżynierskich

 • PTWP - PulsHR
  JP
 • 4 wrz 2017 8:19

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje, by studia licencjackie i inżynierskie mogły się kończyć nie pracą dyplomową, a egzaminem.

Koniec pisania licencjatów i prac inżynierskich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Szkoły wyższe same zdecydują, czy na zakończenie studiów licencjackich i inżynierskich trzeba będzie napisać pracę dyplomową – proponuje MNiSW.

„W proponowanym przez resort nauki rozwiązaniu jest jeden haczyk” – podaje Dziennik Gazeta Prawna. „Jeżeli uczelnia zlikwiduje obowiązek przygotowywania pracy dyplomowej, to będzie musiała zastąpić go specjalnym egzaminem końcowym”.

Pomysł podoba się zarówno studentom, jak i rektorom – pisze DGP. W wielu przypadkach ani jedni, ani drudzy nie widzą żadnego pożytku we wtórnym przepisywaniu książek naukowych.

Obowiązek przygotowania pracy pozostanie w przypadku osób ubiegających się o tytuł magistra.

Niektóre szkoły już zapowiadają, że wymóg prac zniknie – zwłaszcza na kierunkach technicznych. Propozycja MNiSW nie jest obowiązkowa i – jeśli wejdzie w życie – uczelnie będą miały prawo do zachowania dotychczasowej metody rozliczania studentów.

– Ministerstwo wychodzi z założenia, że uczelnie powinny mieć możliwość elastycznego podchodzenia do wymogów związanych z pracami dyplomowymi na studiach pierwszego stopnia. Dlatego w przygotowanych przepisach planujemy, aby zamiast pracy dyplomowej studia mogły kończyć się specjalnym egzaminem – komentuje dla DGP dyrektor w Ministerstwie Nauki Piotr Müller.

Na razie nie wiadomo, jak dokładnie miałyby wyglądać egzaminy kończące studia I stopnia. Projekt nowych przepisów ma zostać ogłoszony 19 września na Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Koniec pisania licencjatów i prac inżynierskich

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • tantus 2017-10-02 10:20:28

  Nie wiem, jak to wygląda obecnie, ale ja żeby zdobyć tytuł licencjata musiałem zarówno zdać egzamin licencjacki, jak i napisać pracę dyplomową. Był to bodajże rok 2001.

 • NATALIA 2017-09-25 14:46:22

  Warunek ,Że egzamin będzie TRUDNY !

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA