Koniec ery magistrów. Pora na techników

80 proc. młodych Polaków zdobywa po gimnazjum wykształcenie średnie, a tylko 20 proc. kończy szkoły zawodowe. Odwrotny trend jest obserwowany w rozwiniętych gospodarczo państwach Europy i prawdopodobnie będzie się zmieniał również w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec ery magistrów. Pora na techników

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

2 wrz 2013 8:43


- To fikcja, że naród może się składać z samych magistrów - mówi dla "Dziennika Gazety Prawnej" Jerzy Miszczak, prezes Lubelskiej Izby Rzemieślniczej.

Najnowsze dane o bezrobociu w Polsce nie pozostawiają wątpliwości: jego poziom jest najniższy na terenach, na których mieszka dużo osób z wykształceniem zawodowym. W woj. wielkopolskim (9,6 proc.) i śląskim (11,1 proc.) - podaje "DGP".

- Mam dwie córki, obie uczą się w gimnazjach, ale już wiemy, że na pewno nie pójdą potem do liceów. Jesteśmy zdecydowani na technika. Jeżeli zechcą, będą mogły po nich pójść na studia, ale będą też już miały konkretny zawód - mówi dla "DGP" Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy z Business Centre Club.

Również z najnowszego wykazu zawodów deficytowych, przygotowanego przez resort pracy przebija potrzeba fachowców. Zawody, w których praktycznie nie ma bezrobocia to: robotnik gospodarczy, technicy prac biurowych, opiekunowie osoby starszej, spawacze, monterzy ociepleń budynków, operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie, glazurnicy, ale także spedytorzy, floryści, biomasażyści, pielęgniarze opieki długoterminowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.