Komu dyplom magistra pomaga w karierze?

Szanse rynkowe Polaków wzrastają wraz z przejściem z kategorii posiadacza tytułu licencjata (63,8 proc. osób aktywnych zawodowo) do kategorii posiadacza tytułu magistra (80,7 proc.) - wynika z Bilansu Kapitału Ludzkiego PARP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komu dyplom magistra pomaga w karierze?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 mar 2014 9:46


Sytuacja rynkowa jest znacząco lepsza w przypadku absolwentów studiów specjalistycznych: 76,5 proc. inżynierów oraz 85,3 proc. magistrów inżynierów jest aktywna zawodowo. Wraz w uzyskaniem dyplomu II stopnia w przypadku obu kategorii absolwentów maleje również procent osób bezrobotnych oraz nieaktywnych zawodowo.

Wartym podkreślenia jest fakt, że ukończenie studiów magisterskich zapewnia awans zawodowy osobom posiadającym tytuł licencjata, natomiast w przypadku inżynierów ukończenie studiów wyższych magisterskich nie prowadzi do dużego spadku bezrobocia w tej grupie. Oznacza to, że sytuacja rynkowa absolwentów kierunków inżynierskich jest lepsza, niż absolwentów kierunków klasycznych.

Dane GUS wskazują, że w IV kw. ub.r. bezrobocie wśród osób z wykształceniem wyższym wyniosło 5,7 proc., policealnym i średnim zawodowym 9,2 proc., średnim ogólnokształcącym 13,9 proc., zasadniczym zawodowym 11,3 proc., natomiast bezrobotnych było 19 proc. osób z wykształceniem gimnazjalnym i niższym.

Z najnowszego badania wyszukiwarki pracy Adzuna wynika, że najwięcej wakatów w Polsce oferowanych jest w branżach: IT (10,18 proc. ogółu), księgowość i finanse (9,17 proc.) oraz administracja (5,94 proc.). Poszukiwani na rynku pracy są również inżynierowie - do nich skierowanych jest 5,5 proc. wszystkich dostępnych ofert pracy.

Branża IT oferuje wiele możliwości w skali globalnej: spośród ofert pracy w 11 krajach przeanalizowanych przez Adzuna IT znalazło się w top 3 pod względem obfitości ofert w aż siedmiu krajach: Wielkiej Brytanii, Kanadzie, RPA, Niemczech, Polsce, Holandii oraz Indiach. Jedynie w Rosji, Francji, Australii oraz Brazylii IT nie weszło do głównej trójki.

Obecnie niedobór kadry IT w Polsce sięga poziomu 25 - 30 proc., a według szacunków Unii Europejskiej do 2016 roku powstanie około 700 tysięcy nowych miejsc pracy w tej branży.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.