Kompetentny trener IT ma dyplomy i otwartą głowę

- Dobry trener twórczo napędza grupę, potrafi bez zmiany kierunku szkolenia elastycznie reagować na problemy sygnalizowane przez grupę, ale jednocześnie potrafi powiedzieć nie, jeśli zgłaszany problem nie jest związany z programem szkolenia, zaburza jego założenia i nie angażuje wszystkich uczestników - mówi Aneta Gawęcka-Malec, założycielka i menedżer szkoleń w Hexcode.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompetentny trener IT ma dyplomy i otwartą głowę

PODZIEL SIĘ


Autor: Marcin Dulnik

12 lip 2013 11:23


Od lat realizujesz projekty szkoleniowe, masz bogate doświadczenie. W Hexcode odpowiadasz między innymi za selekcję trenerów. Czym kierujesz się kompletując zespół profesjonalistów?

Aneta Gawęcka-Malec, menedżer szkoleń informatycznych w Hexcod: Z wieloma klientami współpracuję od lat. Znam ich oczekiwania dotyczące usposobienia, temperamentu i metod prowadzenia zajęć przez trenerów, z którym chcieliby pracować. Dokonując wyboru szkoleniowców do poszczególnych projektów, przede wszystkim biorę pod uwagę ich kompetencje i doświadczenie, znajomość branży i otwartość na grupę. Istotne jest również to, jakich aplikacji dotyczy szkolenie. Prowadzenie zajęć zawsze powierzam certyfikowanym ekspertom.

Zatem dobierasz ich indywidualnie?

Tak. Nie sądzę, żeby zastosowanie jednego szablonu doboru trenerów było właściwym rozwiązaniem. Cieszymy się zaufaniem klientów między innymi dlatego, że trenerki i trenerzy Hexcode są różnorodni, ale zawsze - kompetentni. Stawiamy na budowanie jednolitego standardu merytorycznego, zwłaszcza w przypadku szkoleń otwartych, których uczestnicy powinni kończyć dany poziom szkolenia z wyrównanym poziomem wiedzy. Gwarantujemy autorskie programy szkoleniowe oparte na własnej bazie merytorycznej.

Budowa zespołu trenerów to niełatwe zadanie, ale ta praca daje wiele satysfakcji. Szczególnie, gdy udaje mi się zaangażować do współpracy trenera IT o międzynarodowym autorytecie np. Paulę Januszkiewicz, która we wrześniu poprowadzi dla Hexcode pierwszy w Polsce intensywny warsztat z IIS 8 /Advanced Internet Information Services Management/.

„Dobry trener" - co to dla Ciebie znaczy?

Przygotowanie merytoryczne, potwierdzone studiami lub specjalistycznymi certyfikatami np. Microsoft (tytuł trenerski MCT Microsoft Certified Trainer plus certyfikaty zaświadczające o wiedzy merytorycznej) oraz doświadczenie biznesowe.

Na tym samym poziomie stawiam umiejętności miękkie: panowanie nad grupą, umiejętność współpracy, słuchania i udzielania odpowiedzi, radzenia sobie ze stresem, z problematycznym kursantem i nieprzewidzianymi sytuacjami.

Bardzo ważna jest umiejętność osiągania zamierzonych celów szkoleniowych, co oznacza realizację założonych zagadnień w przewidzianym czasie. Nie zapominajmy o zdolności twórczego myślenia, pomagającej reagować na dynamikę grupy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.