×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kompetencje przyszłości. Oto, co jest teraz kluczem do sukcesu

Czy polskie uczelnie i działające w Polsce firmy potrafią współpracować? Jakie są przeszkody, czego brakuje, jakie zmiany są dziś konieczne? Recepty na wyzwania, jakie stawia przed polskim pracownikiem i polskimi firmami świat, szukali uczestnicy sesji "Nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie", która odbyła się podczas 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Kompetencje przyszłości. Oto, co jest teraz kluczem do sukcesu
Co trzecia kompetencja wymagana przez pracodawcę w 2018 roku nie jest już potrzebna (fot. Priscilla du Preez/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Nasza nauka jest na najwyższym poziomie. Tym, co nie jest na najwyższym poziomie, są nasze uczelnie wyższe - podkreślał Maciej Kawecki. 
  • - Przez wiele lat gospodarka Europy Zachodniej, gospodarka Stanów Zjednoczonych były dla nas niedoścignionym wzorem, jak powinna wyglądać współpraca nauka-biznes. Dziś to my mamy szansę wprowadzać nowe standardy i definiować, jak powinna taka współpraca wyglądać – zauważyła Dominika Bettman. 
  • Sesja "Nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie" odbyła się podczas 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 

Dynamika, z jaką dziś mierzyć musi się gospodarka, w dużym stopniu dotyka także kompetencji. Z badań Gartnera wynika, że co trzecia wymagana przez pracodawcę kompetencja w 2018 roku, cztery lata później – czyli w roku 2022 – nie będzie już konieczna.

- Tym, czego dziś potrzebujemy, jest kreowanie takiej kultury w organizacjach, która będzie sprzyjała otwartości na zmiany. Duże organizacje, podobnie jak uczelnie, są bardzo zhermetyzowane. Wbrew pozorom trudno się tam wprowadza zmiany i trudno obserwuje się zewnętrzne trendy czy nowości. Kluczowe będzie dziś przebudowanie kultury organizacyjnej tak, by z jednej strony obserwować zmiany zachodzące na rynku, z drugiej szybko reagować – uważa prezes Digital University Jowita Michalska.

Jowita Michalska, prezes Digital University (fot. PTWP)
Jowita Michalska, prezes Digital University (fot. PTWP)

Zmiana konieczna, ale problematyczna

Jednak jak pokazują analizy, dziś znaczna część pracowników ma spore problemy ze zmianą. I to właśnie ta kwestia będzie dla pracodawców jednym z największych wyzwań, z jakimi będą musieli sobie poradzić. Pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie to dwa duże czynniki, które dziś wpływają na pozycję firm. Kolejne przed nami.

- Z kolejnymi będziemy mieli do czynienia już za chwilę. Stabilizacji nie będziemy mieć co najmniej przez najbliższych 10 lat, jeśli kiedykolwiek będziemy mieli z nią do czynienia. Peter H. Diamandis, szef Singularity University, którego jesteśmy częścią, mówi, że nowy porządek, w którym będziemy musieli się odnaleźć, wprowadzany będzie skokowo. Co chwilę na świecie będzie pojawiała się nowa sytuacja, do której będziemy musieli się przyzwyczaić i w której będziemy musieli się odnaleźć. Gdy już zbudujemy pewne schematy działania, pojawi się nowy czynnik, który będzie wymuszał na nas nowe zachowania. Stąd kluczem będzie zauważanie zmian i szybka adaptacja – dodała Michalska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kompetencje przyszłości. Oto, co jest teraz kluczem do sukcesu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA