PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Kompetencje miękkie w cenie. "W biznesie współpraca to słowo klucz"

Pandemia pokazała, że nauka przez całe życie oraz rozwój kompetencji są bardzo istotne. Edukacja nie kończy się na studiach czy szkole średniej - jest kontynuowana w firmach.

  • jk
  • 27 kwi 2022 15:32
Kompetencje miękkie w cenie. "W biznesie współpraca to słowo klucz"
Pandemia pokazała, że nauka przez całe życie oraz rozwój kompetencji są bardzo istotne (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak zaznacza Daniel Nowak, ekspert departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, edukacja polega na tym, że za publiczne pieniądze uczymy dzieci nie tylko konkretnego zawodu, ale także ogólnych kompetencji, które pozwolą im na życie w społeczeństwie.

- Możemy ich kształcić w zawodzie, ale za 5 lat może się okazać, że ta wiedza nie jest już aktualna. Potem te osoby wchodzą do firm, a rola edukacyjna spada na przedsiębiorstwo i na pracowników, którzy muszą być odpowiedzialni za to, co umieją i co chcą robić. Firma to miejsce, gdzie człowiek dalej się uczy. Nasze badania pokazują, że sporo szkoleń osób dorosłych wykonuje się w przedsiębiorstwach – podkreśla Daniel Nowak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W podobnym tonie wypowiada się Daria Gostkowska, dyrektorka wykonawcza obszaru zarządzania zasobami ludzkimi w Banku BNP Paribas. Jej zdaniem nauka przez całe życie to coś, czego nie unikniemy.

- To nie jest tak, że nauczymy się czegoś w szkole i później nic się nie dzieje. Oczywiście umiejętności twarde są niezbędne, ale niejedyne. Dla mnie podczas rekrutacji jest istotne, czy kandydat potrafi mieć otwartą głowę, myśleć i dostosowywać się do bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości, a także współpracować z innymi – ocenia Daria Gostkowska.

- W biznesie współpraca to słowo klucz. Istotna jest umiejętność poruszania się w zespołach interdyscyplinarnych, budowania relacji, odnajdywania pewnych rzeczy i łączenia ich ze sobą. Specjalizacja jest bardzo ważna, ale istotna jest także kreatywność. My tego jako pracodawca uczymy. Najważniejsze jednak, żeby każdy miał otwartą głowę i chciał się uczuć. Pandemia w tym pomogła  – dodaje Gostkowska.

* Tekst powstał podczas debaty "Kadry w zmieniającym się świecie", która odbyła sie w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kompetencje miękkie w cenie. "W biznesie współpraca to słowo klucz"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA