Kolarska-Bobińska: Rozważamy zmiany w systemie awansów pracowników akademickich

Młodzi ludzie, którzy chcą robić karierę na uczelniach, powinni mieć jaśniejszy obraz tego, jakie są możliwości awansu zawodowego - poinformowała Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kolarska-Bobińska: Rozważamy zmiany w systemie awansów pracowników akademickich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 lip 2015 6:43


Resort nauki rozważa zmiany w finansowaniu uczelni i w systemie awansów wśród pracowników akademickich - mówiła Lena Kolarska-Bobińska podczas III Zlotu Absolwentów Programu TOP 500 Innovators.

TOP 500 Innovators to program stażowo-szkoleniowy. Jego uczestnicy brali udział w 9-tygodniowych szkoleniach prowadzonych na najlepszych uczelniach świata. Warsztaty dotyczyły m.in. zarządzania badaniami i komercjalizacji ich wyników. Podczas czwartkowego spotkania z laureatami programu minister Lena Kolarska-Bobińska opowiedziała, nad czym teraz zastanawiają się pracownicy jej resortu.

"Po okresie inwestowania w infrastrukturę musimy myśleć, co dalej. Konieczne będzie inwestowanie w kapitał ludzki" - powiedziała minister. Przyznała, że jej resort przeprowadził już zmiany dotyczące systemu oceniania i finansowania jednostek naukowych, a teraz chciałby podobnych zmian dotyczących uczelni. "Chcielibyśmy, (...) aby uczelnie nie dostawały tradycyjnej statutowej dotacji, tylko były raz na cztery lata oceniane przez zespół zewnętrznych ekspertów, również międzynarodowych" - powiedziała minister i skomentowała, że pozwoliłoby to szkołom wyższym na lepszą stabilizację finansową. Na razie uczelnie dostają dotację co roku. W środowisku pojawiały się głosy, że warto byłoby przyznawać szkołom wyższym pieniądze na dłuższy okres - chociażby ze względu na to, że kadencja władz uczelni trwa 4 lata.

"Drugą najważniejszą rzeczą, o której mówimy w ministerstwie, jest system karier i awansów" - mówiła minister. Przyznała, że nauka staje się coraz bardziej interdyscyplinarna, a to nie jest w pełni uwzględniane przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. Poza tym, zdaniem minister, młodzi ludzie, którzy chcą robić karierę na uczelniach, powinni mieć też jaśniejszy obraz tego, jakie są możliwości awansu zawodowego.

Minister w swoim wystąpieniu podsumowała też zmiany, jakie w nauce i szkolnictwie wyższym zaszły w ciągu ostatnich 8 lat. "Może i wymagają one poprawy, ale myślę, że były to kamienie milowe w reformowaniu szkolnictwa wyższego i nauki" - powiedziała.

Kolarska-Bobińska zaznaczyła, że przez ten czas nastąpiła decentralizacja i przekazanie środowisku naukowemu władzy dotyczącej finansowanych projektów i kierunków, w jakich rozwija się nauka. Przypomniała, że wcześniej "to ministerstwo dzieliło (pieniądze - red.), zarządzało, tworzyło projekty".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.