Kolarska-Bobińska: Kilkuset studentów może studiować za granicą na koszt państwa

- Nawet kilkuset najlepszych studentów może skorzystać z rządowego programu finansowania studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach - poinformowała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kolarska-Bobińska: Kilkuset studentów może studiować za granicą na koszt państwa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 paź 2014 7:26


Pomysł finansowania zagranicznych studiów dla najlepszych studentów od 2016 r. przedstawiła w środę premier Ewa Kopacz w expose. Będzie jednak warunek: "każdy z tych młodych ludzi będzie musiał co najmniej pięć lat po powrocie ze studiów przepracować w naszym kraju" - zaznaczyła.

Czytaj też: Exposé premier Ewy Kopacz w Sejmie: co ważnego o rynku pracy, płacach, bezrobociu?

Na razie nie zdecydowano, czy zagraniczny wyjazd obejmie całe studia czy tylko dwa ostatnie lata. - Rozmawiamy o tym. Skłaniam się ku idei, żeby na zagraniczne stypendium wysyłać na IV i V rok - czyli osoby, które mają za sobą trzy lata studiów w Polsce - powiedziała PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Jako źródło finansowania prawdopodobnie posłuży specjalna linia kredytowa - zapowiedziała minister. - Po powrocie i przepracowaniu pięciu lat w Polsce kredyt ten będzie umarzany. Jeśli jednak absolwent, zamiast wracać do kraju, zdecyduje się podjąć pracę za granicą, sprawa jest prosta - musi spłacić kredyt - zaznaczyła.

Czytaj też: Kredyty dla studentów są, ale chętnych jakoś brakuje

System ten ma pomóc w umiędzynarodowieniu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. - Mamy programy zwiększające skalę przyjazdów do Polski zagranicznych studentów i wykładowców. Ale to nie może być ruch w jednym kierunku. Chcieliśmy dać szansę najzdolniejszym, najambitniejszym studentom, którzy chcieliby wyjechać za granicę, a często ich na to nie stać. Ale też zachęćmy ich do powrotu, abyśmy mogli wykorzystać ich wiedzę, zdolności i umiejętności - dodała Kolarska-Bobińska.

Minister zastrzegła, że nad szczegółami programu resort dopiero pracuje; na razie znane są główne założenia.

Jej zdaniem taki system pomoże przeciwdziałać zjawisku drenażu mózgów. - Mam też nadzieję, że ci, którzy wyjadą i wrócą, będą przykładem dla innych studentów, że duża część osób, która wróci z zagranicznych studiów, powróci do macierzystych uczelni i będzie tam wykładać. To będzie szansa również dla uczelni - podkreśliła szefowa resortu nauki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.