×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

"Kobiety na politechnikach 2020". Panie nadal wolą pedagogikę i medycynę

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 26 cze 2020 10:58

Kolejny rok z rzędu przybyło kobiet wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką.

"Kobiety na politechnikach 2020". Panie nadal wolą pedagogikę i medycynę
57 proc. studentów w Polsce to kobiety (fot. RAEng_Publications z Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji opublikowały wyniki raportu "Kobiety na politechnikach 2020".
  • Udział pań wśród studentów uczelni technicznych systematycznie rośnie.
  • 57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Natomiast na publicznych uczelniach technicznych kształci się 36 proc. studentek, a kierunki informatyczne wybiera 15 proc. kobiet.

Z raportu Fundacji Perspektywa wynika, że najwięcej studentów w Polsce uczy się na uczelniach publicznych – w roku akademickim 2018/2019 było to prawie 870 tys. osób. Blisko 314 tys. studentów kształciło się w niepublicznych. 57 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Panie najczęściej wybierają uczelnie pedagogiczne i medyczne (ok. trzech czwartych ogółu studentów).

Kobiety nastawione na technikę

Na politechnikach udział kobiet wynosi 36 proc. i częściej decydują się one na studia w obszarach nietechnologicznych. Trzy najpopularniejsze wśród kobiet kierunki to kosmetologia (99 proc. kobiet), pedagogika (95 proc.) i architektura wnętrz (94 proc.). Jak wygląda kwestia kierunków technologicznych? Wybiera je coraz więcej kobiet. Ich udział wśród studentów wzrósł w okresie 2014–2019 o dwa punkty procentowe – z 14 do 16 proc. Zaś na politechnikach udział kobiet w kierunkach związanych z nowymi technologiami wzrósł o 3 punkty procentowe (z 14 do 17 proc.), natomiast w niepublicznych szkołach technicznych – o 4 punkty procentowe (z 9 do 13 proc.).

Spośród publicznych uczelni technicznych najwięcej kobiet na kierunkach nowo technologicznych znajdziemy spacerując po korytarzach gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jednak nieznacznie przekracza on jedną piątą ogółu studentów. W przypadku placówek prywatnych jest to Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu – ponad jedną czwartą studentów stanowią kobiety.

Autorzy raportu wskazali również jaki kierunek jest najbardziej popularnym wśród kobiet. To inżynieria biomedyczna - nauka, w której oprócz umiejętności technicznych kluczowa jest wiedza medyczna i biologiczna (udział kobiet wynosi 67 proc.). Na niepublicznych uczelniach największy odsetek kobiet (46 proc.) odnotowano na kierunku bioinformatyka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Kobiety na politechnikach 2020". Panie nadal wolą pedagogikę i medycynę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA