W polskim społeczeństwie wciąż panuje stereotypowe postrzeganie naukowców. 37 proc. badanych uważa, że to mężczyźni lepiej pasują do tego zawodu - wynika z raportu "Piękne umysły - rola kobiet w świecie nauki" przygotowanego przez L’Oréal Polska w ramach programu Dla Kobiet i Nauki.

Z jednej strony 66 proc. Polaków uważa, że zarówno kobiety jak i mężczyźni mają wrodzone kompetencje do osiągania sukcesów w nauce, a z drugiej, co piąty badany jest zdania, że kobietom brakuje pewności siebie, racjonalnego myślenia czy zdolności analitycznych, co może powodować, że znacznie mniej kobiet niż mężczyzn zajmuje wysokie stanowiska naukowe - wynika z badania "Piękne umysły - rola kobiet w świecie nauki".

Stereotypy wciąż silne
W polskim społeczeństwie nadal funkcjonuje stereotypowe postrzeganie naukowców. 37 proc. badanych uważa, że to mężczyźni lepiej pasują do tego zawodu. Naukowca-kobietę wskazało jedynie 13 proc. ankietowanych.

Równocześnie, aż 59 proc. respondentów jest zdania, że kobiety mają kompetencje do podjęcia pracy w środowisku naukowym. Jednak blisko co piąty (17 proc.) ankietowany twierdzi, że ich nie posiadają.

– Mimo zachodzących zmian społecznych i rosnącej roli kobiet w środowisku naukowym, w dalszym ciągu stereotypy dotyczące postrzegania ich przez społeczeństwo są silne. Widoczne jest powszechnie panujące przekonanie o podziale zawodów na typowo męskie i żeńskie. Wielu Polaków nie dostrzega potencjału kobiet i ich sukcesów naukowych – mówi Beata Iwanienko, dyrektor ds. naukowych L'Oréal Polska.

KOMENTARZE (0)