Kluzik-Rostkowska: Szkoły zawodowe nie są szkołami gorszego wyboru

Minister edukacji stwierdziła, że w najgorszej sytuacji na rynku pracy są absolwenci liceów. Joanna Kluzik-Rostkowska potencjał widzi w technikach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kluzik-Rostkowska: Szkoły zawodowe nie są szkołami gorszego wyboru

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 mar 2015 22:36


Trzeba przekonać gimnazjalistów, że szkoły zawodowe nie są szkołami gorszego wyboru - mówiła w czwartek 12 marca w Poznaniu minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Zapewniła, że szkolnictwo zawodowe może liczyć na promocję i wsparcie ze środków unijnych.

Minister poinformowała na konferencji prasowej, że rok szkolny 2014/2015 jest pierwszym rokiem, w którym mniej niż 50 proc. gimnazjalistów wybrało licea. - Po czasie, kiedy wydawało się, że wyższe wykształcenie da nam doskonałe warunki na rynku pracy, dobrobyt i szczęście, dziś już wiemy, że niekoniecznie tak się dzieje. Coraz więcej młodych ludzi wybiera technika i zasadnicze szkoły zawodowe – powiedziała.

Czytaj też: MEN promuje szkoły zawodowe. Niestety zaczyna od stereotypów

Jak podkreśliła, obecnie w najgorszej sytuacji na rynku pracy są absolwenci liceów, którzy nie kształcą się dalej. - Jest 50 proc. szans, że taka osoba znajdzie pracę. Potencjał dla techników jest więc duży, muszą one jednak zwiększyć swoją ofertę – powiedziała.

Szefowa resortu edukacji podkreśliła, że obecnie potrzebne jest dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy.

Czytaj też: Coraz więcej gimnazjalistów wybiera szkoły zawodowe

- Nie będziemy inaczej postrzegać szkolnictwa zawodowego, jeżeli nie uda nam się przekonać gimnazjalistów, że to nie są szkoły drugiego, słabszego wyboru. A szkoły zawodowe i technika przestaną być tak postrzegane, jeśli będzie widać, że gdy się do nich pójdzie, to ma się fach w ręku. Jest się w pewnym sensie krok przed tymi, którzy wybrali licea – powiedziała.

- Technika przestaną być szkołami drugiego, gorszego wyboru, gdy będą dawały solidne wykształcenie ogólne, które pozwala pójść na wyższą uczelnie; równolegle będą dawały fach. Dziś jest bardzo różnie. Mamy czasem takie technika, gdzie zdawalność matur jest większa niż w liceum, ale patrząc na ogólnopolską średnią, jest ona niższa niż w liceach – dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.