Kluzik-Rostkowska: Szkolnictwo zawodowe ma sens tylko wtedy, gdy jest skorelowane z rynkiem pracy

- Pracodawcy powinni nas informować, w jakich zawodach należy kształcić, by absolwenci znajdowali pracę - powiedziała 13 października w Żorach szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kluzik-Rostkowska: Szkolnictwo zawodowe ma sens tylko wtedy, gdy jest skorelowane z rynkiem pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 paź 2014 18:41


Minister podczas konferencji poświęconej wyzwaniom dla specjalnych stref ekonomicznych w kontekście aktywnego wspierania kształcenia zawodowego przypomniała, że resort wprowadza zmiany, by dostosować edukację do potrzeb pracodawców.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: Trzeba ścisłej współpracy szkolnictwa zawodowego z rynkiem pracy

"Mamy szkoły kształcące w zawodach, do jakich mają przygotowanych nauczycieli, a nie tych, jakich potrzeba na rynku pracy. W tym sensie szkolnictwo zawodowe potrzebuje urynkowienia. Pracodawcy przy pomocy pieniędzy z UE od marszałków województw będą mogli tworzyć realne miejsca praktyk. Skorzystają z nich szkoły osadzone w rzeczywistości. Placówki oderwane od niej przestaną istnieć, bo nie będą dawały szans na rynku pracy" - powiedziała. Jak dodała, na ten cel do 2020 r. Polska dysponuje 820 mln euro.

Minister podkreśliła, że praktyki zawodowe mają zasadnicze znaczenie w kształceniu dobrych pracowników. "Praca w realnych warunkach lepiej przygotowuje ucznia, a dodatkowo pracodawca może go chcieć zatrzymać u siebie w firmie" - powiedziała.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: Technika mają dawać solidne wykształcenie i zawód

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz przestrzegł jednak, że szkolnictwo zawodowe jest delikatną materią, a pracodawcy nie zawsze potrafią przewidzieć koniunkturę. Zilustrował to przykładem spółek węglowych, które podpisywały umowy zatrudnienia absolwentów, a dziś nie są w stanie się z nich wywiązać. "Stąd niepokoje takie jak demonstracje przed Jastrzębską Spółką Węglową" - dodał.

Minister edukacji zapowiedziała, że jej resort będzie też zmierzał do podwyższenia poziomu nauczania w szkolnictwie zawodowym. "Chcemy, by część techników dawała oprócz zawodu także solidne wykształcenie ogólne. Jeśli to się uda, przestaną one być szkołą drugiego, gorszego wyboru. Oczekiwanie wobec szkolnictwa zawodowego jest coraz wyższe" - zaznaczyła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.