PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Kluzik-Rostkowska: Święta, świętami, ale nauczyciele pracują

Czas przerwy świątecznej w szkołach, to dni wolne od nauki dla uczniów, ale nie dni wolne od pracy dla nauczycieli - podkreśla minister edukacji, Joanna Kluzik-Rostkowska.

 • Autor: PAP
 • 3 gru 2014 17:55
Kluzik-Rostkowska: Święta, świętami, ale nauczyciele pracują
REKLAMA

Minister podkreśla jednocześnie, że nauczyciele - tak jak wszyscy - mają wolne jedynie w dni świąt (czyli 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia).

- Pamiętajcie, że macie prawo, by nauczyciele zaopiekowali się waszym dzieckiem podczas przerwy świątecznej. Jeśli macie taką potrzebę, zgłoście tę prośbę dyrektorom szkół - zaznacza szefowa MEN w liście do rodziców.

Czytaj też: Polski nauczyciel: 42-letnia kobieta z zamiłowaniem do nauczania

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2014/2014, podanym przez resort edukacji, przerwa świąteczna w szkołach zaczyna się formalnie 22 grudnia - w poniedziałek, a kończy z dniem 31 grudnia, który przypada w środę. 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Oznacza to, że lekcje w szkołach zaczynają się po przerwie - 2 stycznia w piątek; przy czym 6 stycznia - wtorek, kiedy przypada święto Trzech Króli - znów jest dniem wolnym od pracy. Dlatego część szkół ustaliła, że dni 2 i 5 stycznia także będą u nich dniami wolnymi od lekcji. W tych szkołach uczniowie rozpoczną naukę dopiero 7 stycznia.

- Przerwa świąteczna, która w tym roku jest zatwierdzona między 22 a 31 grudnia, nie jest czasem wolnym od pracy dla nauczycieli. Wolne, tak jak wszyscy, nauczyciele mają jedynie w dni świąt (czyli 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia). W inne pozostają do dyspozycji dyrektora. Tak więc dyrektor, na waszą prośbę, może zaplanować, aby nauczyciele w tym czasie prowadzili zajęcia z waszymi dziećmi - napisała Kluzik-Rostkowska.

- Dyrektorzy szkół mogli też ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych na 2 i 5 stycznia 2015 roku. Mogli to zrobić tylko w porozumieniu z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim. W te dni mają jednak obowiązek zorganizować w szkole zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz poinformować was o możliwości udziału uczniów w tych zajęciach - dodała minister.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Niedoceniani i nisko opłacani nauczyciele dorabiają w szarej strefie

Poinformowała, że na obowiązek zaopiekowania się dziećmi w dniach wolnych od nauki zwróciła uwagę w listach do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych, kuratorów i organów prowadzących.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Kluzik-Rostkowska: Święta, świętami, ale nauczyciele pracują

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ada 2014-12-12 20:05:12

  NAUCZYCIEL jak ci tak zle-ZMIEN PRACE!!!!!

 • Nika 2014-12-08 23:20:59

  A po ch....a mają mieć święta! Zapierdol przez 10 miesięcy z tym chamstwem to już jest święto wiosny! Zapraszam do szkół , tych z zapomnianych dzielnic na Śląsku , tam poznacie szkołę życia, oczy by się co niektórym otworzyły. Kluzik też zapraszam , niech się połamie opłatkiem z patologią....

 • szymon 2014-12-08 22:45:50

  Kluzik - cośtam to powinni miotaczem płomieni sfajczyć pod tym namiotem cyrkowym zwanym sejmem , a przed tym jeszcze oskórować ....

 • Nauczyciel 2014-12-08 21:47:35

  Nauczyciele wcale nie mają tak kolorowo jak się większości wydaje. Pracuję w przedszkolu i przez 5 godzin jestem sama, bez wyjścia np do łazienki, non stop mówię, tłumaczę coś, czytam bajki, natomiast po południu pracuję w internacie, gdzie też non stop gadam, muszę mieć oczy dookoła głowy, bo odpowiadam za dzieci, jeżeli któremuś by się coś stało, to kryminał. Dodatkowo w ciągu roku nie mogę wziąć urlopu, jeżeli potrzebuję dnia wolnego to muszę iść na zwolnienie lekarskie. A pani minister chyba nigdy nie miała do czynienia ze szkołą. Lubię swoją pracę, ale wszystko ma jakieś granice. Obyś cudzie dzieci uczył...

 • Max33 2014-12-06 10:08:51

  Ale nauczyciele mają p.minister....Wyrazy współczucia. Oto właśnie rządy PO & PSL. A jeszcze zapieli ludziom tyranie do 67 lat. . .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA