Kluzik-Rostkowska: Nie ma zagrożenia utraty środków unijnych na kształcenie dorosłych

Projekt ustawy o zintegrowanym systemie kwalifikacji musi być przygotowany do końca 2015 r. i termin ten zostanie dotrzymany - zapewnia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kluzik-Rostkowska: Nie ma zagrożenia utraty środków unijnych na kształcenie dorosłych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 mar 2015 10:14


Projekt założeń do ustawy miał być przedmiotem prac Rady Ministrów na posiedzeniu 3 marca. Został jednak zdjęty z porządku obrad, gdyż ministrowie poprosili o dodatkowe konsultacje. Nie było go też w porządku kolejnych obrad rządu.

Minister edukacji pytana przez dziennikarzy, czy przedłużające się prace nad projektem założeń nie spowodują utraty środków unijnych na rozwój systemu kształcenia przez całe życie, odpowiedziała, że "absolutnie nie dopuszczamy do sytuacji, w której możemy stracić te pieniądze".

Jak mówiła: "Jesteśmy w sytuacji takiej, że do końca 2015 roku musimy mieć przygotowany projekt ustawy. I to musimy zrobić. Potem mamy rok 2016 na to, by ustawę przeprowadzić przez Sejm (...). W tej chwili jesteśmy po Komitecie Stałym Rady Ministrów. Zastanawiamy się, czy ta ustawa powinna być tak skonstruowana, by natychmiast wchodzić z całością, czy może wchodzić z różnymi rozwiązaniami krok po kroku."

Czytaj też: Na Śląsku przyjęto program rozwoju szkolnictwa zawodowego

"Na szczęście mamy czas. Na pewno damy radę przejść z założeniami przez rząd i na pewno damy radę przygotować projekt ustawy do końca roku" - powiedziała.

Pytana, czy projekt założeń może być gotowy do najbliższego wtorku, tak by tego dnia zajęła się nim Rada Ministrów, odpowiedziała, że nie sądzi, by tak się stało. "Myślę, że jeszcze potrzebujemy chwilę czasu (...), ale w jakimś rozsądnym nieodległym czasie projekt założeń będzie" - zapewniła.

W regulacji - za przygotowanie której odpowiedzialne jest MEN - chodzi o uporządkowanie systemu kwalifikacji, w którym funkcjonują obok siebie kwalifikacje nadawane przez szkoły i uczelnie oraz kwalifikacje nadawane przez firmy szkoleniowe i instytucje branżowe. Projektowany system ma być oparty na Polskiej Ramie Kwalifikacji i Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji.

Zgodnie z projektem założeń, na świadectwach, dyplomach i certyfikatach umieszczana ma być informacja o stopniu kwalifikacji zgodnym z Polską Ramą Kwalifikacji, jakim legitymuje się posiadacz takiego dokumentu. W efekcie świadectwa, dyplomy i certyfikaty będą czytelniejsze i wiarygodniejsze dla pracodawców poprzez łatwiejszą identyfikację posiadanej przez kandydatów do pracy wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Ułatwi to pracownikom mobilność zarówno na polskim, jak i na europejskim rynku pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.