×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kluzik-Rostkowska: 820 mln euro na rozwój szkolnictwa zawodowego

  • Autor: PAP
  • 4 lis 2014 9:07

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że w nowej perspektywie finansowej jej resort będzie miał na rozwój szkolnictwa zawodowego 120 mln euro, a w budżetach marszałków województw będzie 700 mln euro.

Kluzik-Rostkowska: 820 mln euro na rozwój szkolnictwa zawodowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Kluzik-Rostkowska przyjechała do Gorzowa Wielkopolskiego na zaproszenie kandydatki PO na prezydenta miasta, poseł Krystyny Sibińskiej i lubuskiej kurator oświaty, Bogny Ferensztajn.

- Moja koleżanka klubowa (Sibińska - przyp. red.) zainteresowała mnie tym, że państwo tutaj w Gorzowie chcecie pełną parą ruszyć ze szkolnictwem zawodowym i bardzo chcielibyście łączyć szkolnictwo zawodowe z doradztwem zawodowym. Z mojego punktu widzenia jest to podstawowa rzecz. Nie będzie szkolnictwa zawodowego, ono nie będzie dobre wtedy, kiedy nie będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, a to wszystko się nie wydarzy bez dobrego doradztwa zawodowego - mówi Kluzik-Rostkowska.

Czytaj też: Inwestycja w szkoły zawodowe i żłobki w firmach. To plan na 4 lata

Minister zapowiedziała, że pieniądze na rozwój kształcenia zawodowego będące w gestii jej resortu, zostaną przeznaczone na szkolenia nauczycieli.

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że mamy różne szkoły zawodowe. Mamy takie, które super się odnajdują na rynku pracy, ale mamy też takie szkoły, które proponują nie te zawody, które są potrzebne, tylko te, w których mają wykształconych nauczycieli. W związku z tym musimy pomóc nauczycielom się przekwalifikować, żeby mogli uczyć młodych ludzi zgodnie z potrzebami rynku pracy - wyjaśnia Kluzik-Rostkowska.

Według szefowej MEN środki unijne na szkolnictwo zawodowe, które znajdą się w dyspozycji samorządów, mogą pomóc w sięgnięciu w naszym kraju modelu kształcenia zawodowego, który sprawdza się w Niemczech. Wyjaśnia, że chodzi o tzw. model dualny, gdzie praktyka nie odbywa się "na sucho" w szkole, lecz w realnych warunkach firmy.

- Zdecydowana większość firm nie ma wystarczających pieniędzy, żeby samemu to miejsce praktyk zorganizować i wziąć na siebie cały ciężar praktyk. Myślę, że te pieniądze europejskie, te 700 mln euro, w jakiejś części będą mogły pracować na to, żeby pracodawcy mogli organizować swoje miejsca praktyk w firmie i wtedy szkoły muszą się ukierunkować na te firmy, które będą chciały mieć nowych ludzi w zawodzie - przekonuje minister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kluzik-Rostkowska: 820 mln euro na rozwój szkolnictwa zawodowego
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • jaro 2014-11-04 09:27:11

    patrzcie jak się rozsiadła ROPUCHA !

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA