PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Klasyfikacja zawodów: Nowy zawód w budownictwie

  • Autor: PAP/JS
  • 22 mar 2017 21:11

W nowej klasyfikacji zawodów, która będzie obowiązywała od 1 września 2017 r., wprowadzony będzie nowy zawód z zakresu budownictwa - technik robót wykończeniowych w budownictwie; obecnie kształcenie w tym zawodzie jest na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej.

Klasyfikacja zawodów: Nowy zawód w budownictwie
Z danych MEN wynika, że w obecnym roku szkolnym 2016/2017 w zawodach związanych z budownictwem naukę odbywa 48,9 tys. uczniów. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)
REKLAMA

• Zgodnie z obecnie obowiązującą klasyfikacją kształcenie w budownictwie odbywa się w 13 zawodach. 

• Z danych MEN wynika, że w obecnym roku szkolnym 2016/2017 w zawodach związanych z budownictwem naukę odbywa 48,9 tys. uczniów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wiceminister edukacji Marzena Machałek podkreśliła konieczność zmian w szkolnictwie zawodowym.

• Podała, że absolwenci techników to 37 proc. bezrobotnych, a absolwenci zasadniczych szkół zawodowych to 38 proc. bezrobotnych.

O nowej klasyfikacji zawodów mówiła na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister edukacji Marzena Machałek. Posiedzenie było poświęcone zmianom w kształceniu w zawodach związanych z budownictwem i kolejnictwem.

"Kształcenie i szkolenie zawodowe, które powinno - a wiemy, że niekoniecznie odpowiada - na potrzeby budownictwa i kolejnictwa określa rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (...). Zawiera 213 zawodów należących do 13 ministrów. 13 zawodów jest związanych z budownictwem, a 6 z kolejnictwem, czyli 19 zawodów jest we właściwości ministra infrastruktury" - powiedziała Machałek. Przypomniała, że kształcenie zawodowe odbywa się obecnie w zasadniczej szkole zawodowej, w technikum i szkole policealnej.

Zgodnie z obecnie obowiązującą klasyfikacją kształcenie w budownictwie odbywa się w zawodach: technik budownictwa, technik geodeta, technik urządzeń sanitarnych, monter konstrukcji budowlanych, zdun, murarz-tynkarz, kamieniarz, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, monter izolacji budowlanych, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Z danych MEN wynika, że w obecnym roku szkolnym 2016/2017 w zawodach związanych z budownictwem naukę odbywa 48,9 tys. uczniów. Najwięcej - 21,8 tys. - uczy się na technika budownictwa. 10,7 tys. uczy się na montera zabudowy i robót wykończeniowych, 7,5 tys. - na technika geodetę, 3,5 tys. - na murarza-tynkarza, 3,4 tys. - w zawodzie monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych. Najmniej uczniów, bo tylko 7 osób, kształci się na zdunów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Klasyfikacja zawodów: Nowy zawód w budownictwie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA