Kim jest farmaceuta: fakty i mity

Jak wynika z badania opinii "Recepta na sukces w farmacji” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter, ponad 40% studentów twierdzi, że farmacja jest zawodem niedocenianym społecznie. Po części jest to efektem mitów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kim jest farmaceuta: fakty i mity

PODZIEL SIĘ


Autor: rynekaptek.pl

rynekaptek.pl

9 lut 2015 19:02


Najczęściej powtarzane mity to:

Każdy farmaceuta to aptekarz. Słowo "farmaceuta” kojarzy nam się zazwyczaj z osobą pracującą w pobliskiej aptece. Aż 94% osób (studentów innych kierunków studiów niż farmacja) wskazało aptekę jako przyszłe miejsce pracy absolwenta farmacji. Tymczasem dyplom ukończenia studiów farmaceutycznych daje szeroki wachlarz możliwości: od zajmowania się zdrowiem publicznym, po pracę badawczą nad opracowywaniem nowych generacji farmaceutyków na uczelniach lub w firmach farmaceutycznych.

Farmaceuta to po prostu sprzedawca. Przestrzeganie farmaceutów jako sprzedawców leków jest krzywdzące. Pomimo że wykładają oni towar, sprzedają leki i wykonują wszystkie czynności sprzedawcy, trudno tak myśleć o tej profesji. Farmaceuci, jako przedstawiciele zawodów medycznych, odpowiadają za zdrowie, jak i życie pacjentów. Ich rola nie ogranicza się wyłącznie do wydania przepisanego przez lekarza preparatu. Farmaceuci są zobowiązani również do takich czynności, jak m.in. obowiązek dbania o dobro pacjenta, przez sprawdzanie recepty pod względem formalnym i merytorycznym, a także wydanie leków zgodnie z zaleceniem.

Wszyscy farmaceuci to niedoszli lekarze. Studenci farmacji często spotykają się z opinią, że ich kierunek studiów wybierany jest przede wszystkim przez osoby, które nie dostały się na medycynę. Trzeba podkreślić, że są to dwa odrębne kierunki, a studia farmaceutyczne są również zaliczane do jednych z najbardziej wymagających. O decyzji, jaki kierunek studiować, zaważają przede wszystkim zainteresowania, predyspozycje oraz przyszłe plany zawodowe.

Jednocześnie autorzy badania podkreślają fakty, które dotyczą farmaceutów:

Farmaceuta - osoba na "pierwszej linii". Przez wzgląd na rosnące kolejki do lekarzy coraz częściej farmaceuta jest osobą, u której pacjenci szukają fachowej pomocy. Wielu z nich traktuje farmaceutę jako lekarza "pierwszego kontaktu". Jest on dla pacjenta osobą zaufaną i wiarygodnym źródłem informacji. Bazując na swoim wykształceniu i doświadczeniu farmaceuta decyduje o wydawaniu leków, pełniąc również rolę doradczą. Decyzji o zażyciu leków dostępnych bez recepty pacjent najczęściej nie konsultuje z lekarzem, więc jedyną kompetentną osobą, które ma wpływ na jego decyzję, pozostaje farmaceuta. Jego rolą jest również edukacja pacjenta o możliwej interakcji leków z innymi produktami oraz o działaniach niepożądanych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.