×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kilkanaście tysięcy uczniów będzie zdawać ukraińską maturę w Polsce

  • Autor: PAP/JP
  • 4 maj 2022 14:58

Zgodnie z naszymi szacunkami do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. O szczegółach szef MEiN będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie ministrem Serhijem Szkarłetem.

Kilkanaście tysięcy uczniów będzie zdawać ukraińską maturę w Polsce
Do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów (fot. PAP/Marcin Bielecki)
REKLAMA

W czasie środowej konferencji prasowej minister Czarnek podał, że w polskich szkołach jest blisko 200 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej, z czego 140 tys. to dzieci w szkołach podstawowych, 20 tys. w szkołach ponadpodstawowych i 40 tys. w przedszkolach.

"Przed momentem odbyłem kolejną rozmowę z panem ministrem oświaty i nauki państwa ukraińskiego, panem ministrem Serhijem Szkarłetem, który w przyszłym tygodniu przybędzie - mamy taką nadzieję - osobiście do nas" - poinformował Czarnek.

"Rozmawialiśmy na temat tego, co się dzieje w polskich szkołach, na temat podręcznika, ale przede wszystkim na temat matur, które są planowane przez państwo ukraińskie również dla tych, którzy są tutaj na terenie Polski, są w wieku maturalnym, są w nauce zdalnej w systemie ukraińskim i chcieliby w systemie zdalnym taka maturę zdawać. To będzie przedmiotem naszych rozmów w przyszłym tygodniu" - podał.

Szef MEiN przekazał, że rozmowa dotyczyła też sposobu egzaminowania młodzieży ukraińskiej na maturze w Polsce. Jak mówił, chęć przystąpienia do polskiego egzaminu dojrzałości zadeklarowało 47 abiturientów, obywateli Ukrainy. Jednocześnie wskazał, że "przytłaczająca większość będzie uczestniczyła w egzaminie maturalnym ukraińskim, z czego pan minister Szkarłet wyraża absolutne zadowolenie, że to właśnie w ten sposób wygląda".

Szef MEiN poinformował, że zgodnie z polskimi szacunkami do matury ukraińskiej przystąpi w naszym kraju kilkanaście tysięcy maturzystów.

Zapowiedział, że pomoc Polski w przeprowadzeniu matur ukraiński będzie miała przede wszystkich charakter organizacyjny.

"Jeśli ukraińskie matury organizowane przez państwo ukraińskie będą odbywały się w okresie wolnym w Polsce od zajęć, to będą do dyspozycji szkoły i uniwersytety. W porozumieniu z władzami uniwersytetów czy organami prowadzącymi będziemy mogli udostępniać pomieszczenia dla kilkunastu tysięcy maturzystów ukraińskich będących w Polsce w ukraińskim systemie oświaty oraz udostępnić sprzęt informatyczny konieczny do zdawania matury w trybie zdalnym" - zapowiedział minister Czarnek.

Powiedział, że Polska będzie także "służyła zatrudnianiem nauczycieli do opieki nad tymi egzaminami, pewnie przy współudziale państwa ukraińskiego".

Czarnek przypomniał też, że blisko 7 tys. dzieci z Ukrainy zadeklarowało, że pod koniec maja przystąpi do egzaminu ósmoklasisty.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kilkanaście tysięcy uczniów będzie zdawać ukraińską maturę w Polsce
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marczak 2022-06-10 08:53:27

    Jak Pan Czarnek służy organizacją to niech się zgłosi jako ochotnik do pilnowania Ukraińców. Nauczycielowi przez część wakacji należy się urlop bo jeśli uczestniczy w radach w wakacje, zebraniach zespołów, egzaminach poprawkowych i rekrutacji to może się okazać że ledwo zostaje 26 dni urlopu i to jeszcze nie wtedy kiedy chce tylko w wakacje kiedy wszystko jest najdroższe. Poza tym zdadzą teściki on line i zapakują wszystkie uczelnie w Polsce- tacy co po polsku nie rozumieją nic i po angielsku tez raczej nie najlepiej. A polski student za granicę.... tyle że tam obowiązuje angielski na określonym poziomie i rodzimy danego kraju -poziom uzależniony od kierunku studiów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA