PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

KGHM szkoli pracowników w wirtualnej rzeczywistości

Pracownicy oddziału KGHM przy pomocy specjalnych gogli i padów trenują zachowania i procedury dotyczące funkcjonowania pieców hutniczych.

  • jk
  • 15 kwi 2022 16:35
KGHM szkoli pracowników w wirtualnej rzeczywistości
W Hucie Miedzi Głogów pracownicy szkolą się z obsługi pieców hutniczych, w zakresie m.in. przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi (Fot. mat. pras.)
REKLAMA

W Hucie Miedzi Głogów rozpoczęły się szkolenia przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości VR. 

- Technologia VR daje możliwość stworzenia wirtualnych scenariuszy pracy, które przebiegają często w bardzo trudnych, czy nawet ekstremalnych warunkach, ale są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia. Rzeczywistość wirtualna to nieocenione narzędzie pozwalające tworzyć w sposób bezpieczny modele, które po sprawdzeniu można zrealizować w rzeczywistości – powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Tradycyjne szkolenia przestają być nagrodą. Czas na wirtualną rzeczywistość

W Hucie Miedzi Głogów pracownicy szkolą się z obsługi pieców hutniczych, w zakresie m.in. przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi. Uczestnicy dzięki specjalnym goglom czują się jak na stanowisku pracy. Trzymane w rękach kontrolery pozwalają im (dosłownie) przejść cały proces techniczny i wykonać wszystkie czynności.

W wirtualnej rzeczywistości pracownik krok po kroku jest informowany o zagrożeniach i możliwych sytuacjach awaryjnych. W aplikacji pojawiają się komunikaty o tym, co w sytuacji zaistnienia ryzyka należy zrobić. 

- To świetny sposób na przeszkolenie nowych pracowników lub takich, którzy po dłuższej przerwie wracają do pełnienia swoich obowiązków – mówi Robert Gregorczyk, główny specjalista działu BHP w Hucie Miedzi Głogów.

Huta planuje już kolejne kursy, tym razem z pracy na wysokościach, gdzie przestrzeganie procedur BHP jest sprawą kluczową.

Również Budimex postawił krok w stronę VR i wykorzystał go dla zwiększania bezpieczeństwa na budowach. W tym celu spółka zorganizowała w 2020 roku dla sygnalistów i hakowych innowacyjne szkolenie BHP, podczas którego poszerzyli oni swoją wiedzę na temat wirtualnej rzeczywistości i poznali jej zastosowanie. Pracownicy podczas 8-godzinnych testów poruszali się wirtualnym świecie i uczestniczyli w symulowanych sytuacjach niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych. Zdobytą wiedzę zweryfikowano podczas egzaminu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: KGHM szkoli pracowników w wirtualnej rzeczywistości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • bez sensu 2022-04-15 18:48:34

    wirtualna rzeczywistość to nie jest realna rzeczywistość. To tak jakby kierowca samochodu sugerował się jedynie GPS-em( który potrafi zawieść jeśli zbyt bardzo się mu zaufa) zamiast czytać znaki drogowe na trasie, nie mówiąc już o znajomości czytania tradycyjnej mapy papierowej( coraz więcej ludzi ma z tym problemy - z czymś co niegdyś potrafił każdy kierowca). To, że wirtualnie jest czasem coś wygodnie i łatwo zrobić nie oznacza, że ta łatwość przerzuci się na realne funkcjonowanie, wręcz przeciwnie - często się okazuje, że człowiek bez technologicznych nowinek/zdobyczy miewa problem z poradzeniem sobie załatwić coś w sposób tradycyjny. Cyfrowo-technologiczne nowinki/zdobycze bywają zawodne i poleganie głównie na nich może wywieźć człowieka w przysłowiowe pole.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA