×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

KE uważa zmiany w celu zakończenia sporu o program Erasmus za niewystarczające

  • Autor: PAP/AKC
  • 6 mar 2023 20:04

Komisja Europejska poinformowała rząd Węgier, że poczynione przez niego ograniczenia w sprawie zasiadania polityków i urzędników w radach fundacji nadzorujących węgierskie uniwersytety nie są wystarczające, aby odblokować finansowanie w ramach programu Erasmus+ i Horyzont Europa - poinformował opozycyjny dziennik „Nepszava”, powołując się na źródła w Brukseli.

KE uważa zmiany w celu zakończenia sporu o program Erasmus za niewystarczające
Według danych KE, przytaczanych przez portal Telex, w 2020 roku w wymianach zagranicznych w ramach programu Erasmus+ uczestniczyło ponad 22,6 tys. Węgrów (fot. shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Węgierska oferta okazała się słaba: nie wystarczy usunąć ministrów, sekretarzy stanu, zastępców sekretarzy stanu, komisarzy ministerialnych i dyrektorów politycznych z rad fundacji i kierowanych przez nie instytucji edukacyjnych" - napisał dziennik. Z funkcji musieliby ustąpić również posłowie czy członkowie różnych organów regulacyjnych - dodał.

KE ma również inne zdanie m.in. na temat kadencji członków takich rad; chciałaby ograniczenia ich do dwóch czteroletnich, a nie dwóch sześcioletnich, jak proponuje Budapeszt.

"Bruksela chce także, aby wolne miejsca były obsadzane przez osoby, które zostały nominowane i powołane na podstawie jasnych i jednoznacznych kryteriów, a nie w sposób improwizowany" - dodaje "Nepszava".

Na początku stycznia dziennik poinformował, że uczelnie publiczne na Węgrzech nie będą mogły korzystać z finansowania programu wymiany Erasmus+ oraz programu dotyczącego badań naukowych i innowacji Horyzont Europa. Decyzję w tej sprawie podjęli w połowie grudnia 2022 roku ministrowie finansów państw UE, zgłaszając zastrzeżenia do procedur zarządzania publicznymi uczelniami wyższymi na Węgrzech.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE uważa zmiany w celu zakończenia sporu o program Erasmus za niewystarczające

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA