PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował nowy rok akademicki

  • Autor: PAP/PW
  • 20 paź 2019 17:24

W niedzielę 20 października rok akademicki 2019/2020 zainaugurował Katolicki Uniwersytet Lubelski. Podczas uroczystości zabrakło prezydenta Andrzeja Dudy, ale odczytano skierowany przez niego do władz uczelni list, w którym napisał, że ufa, iż KUL pozostanie "ośrodkiem w pełni niezależnej, a jednocześnie odpowiednio pogłębionej refleksji". W tym roku zainteresowanych studiowaniem na tej uczelni było ponad 4,6 tys. osób, czyli 12 proc. więcej niż w ubiegłym, natomiast kształcenie rozpoczęło ponad 3,4 tys. studentów.

Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował nowy rok akademicki
Katolicki Uniwersytet Lubelski (fot. kul.pl)
REKLAMA
  • Na KUL studiuje ponad 10,5 tys. studentów, w tym 1,2 tys. doktorantów i 924 osób z zagranicy.
  • Pierwszy rok rozpoczęło 20 października ponad 3,4 tys. studentów, wśród których jest 341 cudzoziemców - najwięcej z Ukrainy i Białorusi, ale też obywatele Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny oraz Dominikany.
  •  Wykład inauguracyjny pt. "Wiedza. Prawda. Wiara" wygłosił minister zdrowia Łukasz Szumowski, który powiedział, że efekty rozważań nad zagadnieniami filozoficznymi, zgłębianymi na KUL, mają wpływ na nauki szczegółowe, takie jak medycyna, a także na życie codzienne ludzi.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powstał w 1918 r. Obecnie tworzy go osiem wydziałów (siedem w Lublinie i jeden w Stalowej Woli), zaś badania naukowe prowadzone są w ramach 20 instytutów. To nowy podział wynikający z wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Nowością też jest Szkoła Doktorska KUL.

W liście odczytanym podczas inauguracji prezydent Duda podkreślił, że uczeni związani z KUL-em wnoszą stale cenny wkład w polskie życie intelektualne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Z zainteresowaniem wsłuchuję się w państwa opinie dotyczące czy to prawa konstytucyjnego, teorii państwa i politologii, a także filozoficznych, antropologicznych i socjologicznych przemian, które dokonują się obecnie w Polsce i na całym świecie. Ufam, że Katolicki Uniwersytet Lubelski pozostanie zgodnie ze swoją chlubną tradycją ośrodkiem w pełni niezależnej, a jednocześnie odpowiednio pogłębionej refleksji nad węzłowymi problemami współczesności" - napisał Duda w liście, który podczas uroczystości odczytał zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Rektor KUL-u, ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił, że uniwersytet katolicki ma misję budowania chrześcijańskiej cywilizacji, oprócz prowadzenia badań, rozwijania nauki, kształtowania inteligencji, upowszechniania wiedzy, działalności usługowej.

"Są różne sposoby potencjalnego partycypowania uniwersytetu w tworzeniu takiej kultury. Może on być opiekunem i strażnikiem prawdy, kulturowym laboratorium problemów mających fundamentalne znaczenie dla życia społecznego oraz kuźnią elit" - powiedział ks. Dębiński.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował nowy rok akademicki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA