PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Katolicki Uniwersytet Lubelski świętuje

  • Autor: PAP/JP
  • 24 cze 2022 15:16

Katolicki Uniwersytet Lubelski słynie jako jeden z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej oraz wiodący ośrodek naukowy, edukacyjny, a także kulturotwórczy – napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek do uczestników uroczystości święta patronalnego KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski świętuje
Katolicki Uniwersytet Lubelski (fot. Kul.pl)
REKLAMA
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodzi swoje święto patronalne co roku w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z tej okazji w piątek list do uczestników uroczystości skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  • Zaznaczył w nim, że tradycje uczelni sięgają końca lat 20. XX wieku, tym samym KUL jest najstarszą uczelnią w regionie i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce.
  • "Słynie jako jeden z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej oraz wiodący ośrodek naukowy, edukacyjny, a także kulturotwórczy" - ocenił minister.

Podkreślił, że święto patronalne jest ważnym wydarzeniem dla całej wspólnoty akademickiej, kształtuje tożsamość uczelnianą i przyczynia się do większej integracji studentów, wykładowców, a także pracowników KUL. "Jest jednocześnie symbolem, który jednoczy i zobowiązuje do wierności ideałom przyświecającym założycielowi i pierwszemu rektorowi KUL ks. Idziemu Radziszewskiemu przy oddawaniu uczelni pod opiekę Najświętszego Serca Pana Jezusa" - napisał Czarnek.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski powiedział, że święto patronalne jest radosnym czasem dla całej społeczności akademickiej, której od początku istnienia uczelni patronuje Najświętsze Serca Pana Jezusa. Przypomniał, że w tym roku przypada również 35-lecie wizyty papieża Jana Pawła II na uniwersytecie czy 100. rocznica śmierci założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego. Odnosząc się do tej ostatniej rocznicy rektor KUL przypomniał o początkach działalności katolickiej wszechnicy w bardzo trudnych dla Polski latach dwudziestolecia międzywojennego i wskazał m.in. na zasługi Towarzystwa Przyjaciół KUL.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"O. Jacek Woroniecki w 1922 r. zainicjował Towarzystwo Przyjaciół KUL, aby w ten sposób wspierać nie tylko finansowo, ale przede wszystkim duchowo uniwersytet. Po 1944 r. okazało się, że jest niezbędne również wsparcie finansowe, bo to wszystko, co wielcy finansiści mogli nam ofiarować, przepadło w rewolucji bolszewickiej. Pamiętamy, że w najlepszym okresie Towarzystwo Przyjaciół KUL liczyło 2 mln członków. To dzięki poparciu Episkopatu Polski i wielu milionów ludzi dobrej woli uniwersytet mógł przetrwać" - powiedział rektor.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Katolicki Uniwersytet Lubelski świętuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA