×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kariera po studiach: Studenci tych kierunków boją się o zawodową przyszłość

  • Autor: MIW
  • 19 lip 2017 14:45

Niemal co piąty student i absolwent uczelni wyższej w Polsce obawia się, że zdobyty przez niego, albo właśnie zdobywany, zawód może zniknąć z rynku pracy. Wątpliwości takich nie natomiast ponad połowa już pracujących pytanych. Aż 58 proc. respondentów spodziewa się, że będzie pracować w wyuczonym zawodzie.

Kariera po studiach: Studenci tych kierunków boją się o zawodową przyszłość
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Coders Lab we współpracy z agencją badawczą SWR Research Badanie przeprowadziły wśród studentów i absolwentów badanie „Kariera po studiach”.

• Respondenci pytani byli o to, czy obawiają się, że ich zawód może zniknąć z rynku pracy, czy i dlaczego zdarzało im się przebranżowić, a także o to, jakie kompetencje uważają za najważniejsze w pracy.

• Największymi pesymistami co do swoich perspektyw zawodowych są studenci i absolwenci kierunków przyrodniczych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych oraz humanistycznych.

 

W przypadku pytania o kompetencje zawodowe zaskoczenia nie było. Za najważniejsze kompetencje twarde respondenci uznali znajomość oprogramowania komputerowego oraz specjalistycznej wiedzy. Wysoko została także postawiona umiejętność szybkiego uczenia się, którą za bardzo ważną uznało 36,6 proc. ankietowanych, a 52,7 proc. za ważną.

Czytaj też: Te kompetencje są niezbędne, by znaleźć pracę

Aż 61,4 proc. respondentów odpowiedziało, że w swojej dotychczasowej karierze nie zmieniało zawodu ani się nie przekwalifikowało. Wśród tych, którzy takie doświadczenie już miało za sobą przeważali absolwenci kierunków artystycznych i przyrodniczych. Jako powód przebranżowienia najczęściej wskazywano zmiany na rynku pracy (30 proc. ankietowanych) i trudności zdobycia pracy w starym zawodzie.

Jakie perspektywy?

Chyba najciekawsze odpowiedzi przyniosło jednak pytanie o to, jak studenci i absolwenci uczelni wyższych oceniają swoje perspektywy zawodowe w kontekście zdobytego lub właśnie zdobywanego wykształcenia.

Największymi pesymistami byli studenci i absolwenci kierunków przyrodniczych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych oraz humanistycznych. Aż 47 proc. z nich obawia się, że rynek pracy po prostu ich nie będzie potrzebował, 34 proc. obawia się automatyzacji i robotyzacji stanowisk, a 23 proc. ogólnego zaniku branży.

Na drugim biegunie są programiści oraz informatycy. Oba te zawody jawią się jako najbardziej perspektywiczne zawody w całym badaniu. Jak podkreślają przedstawiciele firmy Coders Lab w połączeniu z kategorią "praca w IT", zawody związane z branżą technologiczną są najbardziej obiecujące według jednej czwartej badanych. W drugiej i trzeciej kolejności badani wymieniają pracę w zawodach technicznych (5 proc.) oraz w służbie zdrowia (4 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kariera po studiach: Studenci tych kierunków boją się o zawodową przyszłość

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA