PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kariera naukowa najbardziej pożądana. Problemem jest brak wiary w swoje możliwości

  • Autor: AT
  • 9 paź 2019 17:43

38 proc. Polaków żałuje, że nie zrobiła kariery naukowej. Gdyby mieli wybrać, który kierunek rozwoju związany z nauką byłby najbardziej satysfakcjonujący, niemal jedna trzecia z Polaków zdecydowałaby się na rozwój w dziedzinie IT. 25 proc. wybrałoby kierunek biznesowy, a tylko kilka procent mniej - medycynę. Zainteresowaniem Polaków cieszą się też prawo, inżynieria oraz nauki przyrodnicze, takie jak zoologia lub biologia. Jednocześnie, aż 86 proc. Polaków uważa, że bez względu na profesję, każdy z nas powinien mieć podstawową wiedzę na temat nauki - wynika z raportu 3M „State of Science Index”.

Kariera naukowa najbardziej pożądana. Problemem jest brak wiary w swoje możliwości
Aż 40 proc. badanych uważa, że tylko geniusze mają szansę na karierę naukową (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Co czwarty z Polaków ufa nauce, a aż 82 proc. uważa naukowców za wiarygodne źródło informacji. Nie tylko ufamy naukowcom i cenimy ich pracę, ale sami także chcielibyśmy zmieniać świat - aż 38 proc. rodaków żałuje, że nie zrobiło kariery naukowej.
  • Jakie cechy według Polaków ma naukowiec? Niemal połowa respondentów wśród najważniejszych cech naukowca wskazała inteligencję, ciężką pracę, upór oraz ciekawość. Naukowcom nie odmawiamy też wyobraźni oraz umiejętności rozwiązywania problemów.
  • Jak wynika z raportu, Polacy najczęściej nie czuli się wystarczająco mądrzy, by zostać naukowcem, podczas, gdy globalni respondenci zaznaczali, że po prostu nie uczyli się wystarczająco dużo.

Jak społeczna wyobraźnia maluje dziś portret naukowca? Co sądzimy o naukowcach i jakie cechy według nas posiadają ci, którzy na naszych oczach zmienią świat? Rolę oraz wpływ naukowców na codzienność ludzi i przyszłość świata bada druga edycja raportu 3M „State of Science Index”.

Co czwarty Polak ufa nauce, a aż 82 proc. z nas uważa naukowców za wiarygodne źródło informacji o świecie. Nie tylko ufamy naukowcom i cenimy ich pracę, ale sami także chcielibyśmy zmieniać świat - aż 38 proc. rodaków żałuje, że nie zrobiło kariery naukowej. Gdybyśmy mogli cofnąć czas, na wybranie naukowego kierunku rozwoju zdecydowałaby się niemal połowa respondentów. Wielu z nas chętnie podejmie również wysiłek, aby zachęcić swoje dzieci do rozwijania kariery w sferze nauki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 14 tys. osób z 14 krajów świata. Wśród nich znalazło się po 1 tys. osób z krajów takich jak: Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Singapur, Wielka Brytania, USA, Brazylia, Chiny, Indie, Meksyk, Polska, Arabia Saudyjska i Południowa Afryka.

Naukowiec, czyli kto? O cechach naukowca

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kariera naukowa najbardziej pożądana. Problemem jest brak wiary w swoje możliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA