Kancelaria Prezydenta zapowiada wzmocnienie polskich szkół poza granicami kraju

Rozwiązania mające wzmocnić polską szkołę, nauczycieli i uczniów poza granicami kraju zapowiada w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski. Jak mówi, konkrety mogą być znane w pierwszym półroczu 2016 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kancelaria Prezydenta zapowiada wzmocnienie polskich szkół poza granicami kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AS

31 gru 2015 9:00


"W Kancelarii Prezydenta bardzo często spotykamy się z pytaniami: co z edukacją, która jest skierowana do najmłodszych rodaków mieszkających poza granicami Polski?" - powiedział Kwiatkowski, który jako prezydencki minister odpowiada za Biuro ds. Kontaktu z Polakami za Granicą. Podkreślił, że sprawa wzmocnienia pozycji polskiego nauczyciela i ucznia poza granicami Polski to często także temat spotkań prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Duda z Polonią podczas wyjazdów zagranicznych.

"I my w Biurze ds. Kontaktu z Polakami za Granicą nad takimi rozwiązaniami pracujemy. Mam nadzieję, że już w pierwszym półroczu przyszłego roku będziemy w stanie w przedstawić konkretne rozwiązania wzmacniające polską szkołę, nauczyciela, ucznia, by pokazać, że oni też mogą liczyć na więcej niż dzisiaj ze strony Polski" - powiedział prezydencki minister. Ocenił, że podtrzymywanie polskości to jedno z większych wyzwań, które stoi przed władzami Polski.

Edukacja i wychowanie w polskości poza granicami Polski jest dużo trudniejsze niż w kraju

"Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest edukacja najmłodszych i jak musimy o najmłodszych dbać, wspierając nauczycieli i rodziców" - zaznaczył Kwiatkowski. Podkreślił, że "edukacja i wychowanie w polskości" poza granicami Polski jest dużo trudniejsze niż w kraju. "To wymaga poświęcenia wolnego czasu i przez rodziców i przez dzieci. Zamiast oddawać się odpoczynkowi, te dzieci chodzą w dzień wolny do polskiej szkoły, by uczyć się polskiego języka, historii, religii, po to, by w tej polskości wzrastać" - zaznaczył.

Szef gabinetu prezydenta uważa, że obecnie podtrzymywanie polskości na obczyźnie jest trudniejsze niż w przeszłości, ponieważ Polonia jest dziś bardziej rozproszona, mieszka na dużo większym terenie niż to było kiedyś. "Chociaż nadal grupuje się wokół kościołów i szkół, które często znajdują się obok siebie" - dodał.

Pytany o koncepcję współpracy z Polakami za granicą w kierowanym przez siebie Biurze ds. Kontaktów z Polakami za Granicą, Kwiatkowski powiedział, że w nowym roku budżetowym planowany jest cykl wydarzeń polonijnych. "Jeśli by się udało te zamierzania realizować, to na pewno będziemy mieli na te pomysły środki, tego jestem absolutnie pewien" - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.