Już od września redukcja etatów w szkołach

Szykują się kolejne zwolnienia w szkołach. Z powodu niżu demograficznego wiele placówek zostanie zamkniętych lub przekształconych. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że pracę może stracić nawet kilkanaście tysięcy nauczycieli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Już od września redukcja etatów w szkołach

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

29 maj 2013 15:07


Specjaliści alarmują, że kadra nauczycielska nie jest przygotowana na utratę pracy. Wielu z nich nie odnajdzie się na rynku pracy, bez odpowiedniego przekwalifikowania. W najlepszej sytuacji znajdują się nauczyciele zawodowi, gdyż obecnie na rynku odnotowuje się największe zapotrzebowanie na ich zatrudnienie.

- Nauczyciel to zawód, który trudno zmienić. Zwolniony po 15 latach pracy w szkole historyk czy chemik nie pójdzie pracować do fabryki - podkreśla Elżbieta Leszczyńska wykładająca na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM dla „Gazety Wyborczej".

Z kolei prof. Stanisław Dylak, pedagog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, radzi: - Są rozwiązania z Zachodu, które warto u nas wykorzystać. W USA prowadzona jest specjalna baza, w której rejestruje się nauczycieli podejmujących pracę na zastępstwa. Część tej kadry mogłaby pracować na uczelniach, w końcu najlepiej wiedzą, jak być nauczycielami - podaje dla „Gazety Wyborczej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.