PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jest ich 20 tys. na polskim rynku. Ten zawód wraca do łask

  • jk
  • 29 wrz 2022 13:07

Dekarz to zawód deficytowy, którą w ciągu najbliższych lat może czekać prawdziwe odrodzenie. Jaką ścieżką edukacyjną trzeba iść, aby zostać dekarzem?

Jest ich 20 tys. na polskim rynku. Ten zawód wraca do łask
Z danych Głównego Urzędu statystycznego z połowy 2020 roku wynika, że w tym czasie było około 20 tysięcy dekarzy w Polsce (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Zawód dekarza znalazł się na liście zawodów będących profesjami deficytowymi w 2022 roku.
  • Serwis Pracuj.pl podaje, że w roku 2022 roku najwięcej pracowników brakowało w branży medyczno-opiekuńczej oraz budowlanej, gdzie wymienieni zostali również dekarze.
  • Aby zdobyć tytułu zawodowy, należy zdać specjalny egzamin organizowany przez Izbę Rzemieślniczą, dzięki któremu można zostać czeladnikiem dekarstwa. Absolwent szkoły średniej może też podejść do egzaminu CKE potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Na początku ubiegłego roku zawód dekarza został wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, a od września 2021 można kształcić się w zawodzie technik dekarstwa.

Jest to odpowiedź na potrzeby rynku. Z danych Głównego Urzędu statystycznego z połowy 2020 roku wynika, że w tym czasie było około 20 tysięcy dekarzy w Polsce. To mniej, niż potrzebuje rynek.

Zawód dekarza znalazł się na liście zawodów będących profesjami deficytowymi w 2022 roku. Serwis Pracuj.pl podaje, że w roku 2022 roku najwięcej pracowników brakowało w branży medyczno-opiekuńczej oraz budowlanej, gdzie wymienieni zostali również dekarze.

Czytaj też: Dekarz bez zabezpieczeń, "spacer" po desce. Prześwietlili polskie budowy

Obecnie mediana zarobków dekarzy wynosi 3 449 zł netto (dane serwisu Wynagrodzenia.pl). Prognozuje się jednak wzrost wynagrodzenia z racji braku pracowników zaspokajających popyt na te usługi. Jest kilka dróg, które umożliwiają zostanie dekarzem, zarówno dla osób, które tuż po szkole podstawowej chciałyby wybrać ten kierunek rozwoju, jak i dla tych myślących o przebranżowieniu się. To zawód, w którym, aby być dobrym, należy śledzić zmiany w branży, dlatego nawet osoba z tytułem mistrza powinna stale dbać o poszerzanie swoich kompetencji.

Potwierdzają to dane Personnel Service, z których wynika, że dekarze mogą liczyć na wzrost pensji. Aktualnie ich zarobki kształtują się w granicach od 3,2 tys. do 7 tys. zł brutto.

Po szkole podstawowej wybierz zawód dekarza

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest ich 20 tys. na polskim rynku. Ten zawód wraca do łask

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA