PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jeśli tak dalej pójdzie, przestaniemy potrzebować uczelni wyższych

Jakie umiejętności są niezbędne na rynku pracy i czy uczelnie uczą ich studentów? O tym m.in. rozmawiali eksperci podczas debaty "Kompetencje przyszłości", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jeśli tak dalej pójdzie, przestaniemy potrzebować uczelni wyższych
Największym wyzwaniem jest fakt, że systemy edukacyjne muszą przygotować uczniów czy studentów do funkcjonowania w rzeczywistości, której nie znamy (Fot. John Schnobrich/Unsplash)
REKLAMA
 • Według ekspertów największym wyzwaniem jest fakt, że systemy edukacyjne muszą przygotować uczniów czy studentów do funkcjonowania w rzeczywistości, której nie znamy.
 • Uczelnie starają się jednak robić wszystko, by dostosować się do rynku - chcą być skuteczne. Z kolei firmy - jak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego - mówią, że mają problemy ze znalezieniem ludzi o odpowiednich kompetencjach, ale nie robią nic, by to zmienić.
 • Zdaniem Katarzyny Śledziewskiej tworzone przez resort edukacji ramy nie uwzględniają kompetencji przyszłości. - Jeżeli tego nie zmienimy, to niebawem big techy wejdą na rynek edukacyjny i stworzą system mikrokursów. W efekcie przestaniemy potrzebować uczelni wyższych - uważa przedstawicielka UW. 

Urszula Blicharz, radca w Departamencie Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji i Nauki, wyjaśnia, że kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pomagają w życiu prywatnym, społecznym, zawodowym, ale i w rozwoju gospodarczym kraju.

- Minister może określać ramy i monitorować to, co dzieje się na rynku. 1 września 2019 roku, kiedy zaczęliśmy wdrażać zmiany w szkolnictwie zawodowym, przypisaliśmy kompetencje personalne i społeczne do danej kwalifikacji, do konkretnego zawodu. Uważamy, że same kompetencje miękkie, które są niezwykle ważne, bez specjalizacji właściwie nie znajdują racji bytu na rynku. Mówimy o twórczym rozwiązywaniu problemu czy o kreatywności, ale one są zawsze powiązane z jakąś dziedziną. Specjalizacje są bardzo istotne - komentuje Urszula Blicharz.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Urszula Blicharz, radca w Departamencie Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji i Nauki (Fot. PTWP)
Urszula Blicharz, radca w Departamencie Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji i Nauki (Fot. PTWP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (28)

Do artykułu: Jeśli tak dalej pójdzie, przestaniemy potrzebować uczelni wyższych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • A. 2022-05-19 02:37:40

  Ja mam uwagę do tytułu. Nie ma w języku polskim pojęcia uczelnia wyższa, jest szkolnictwo wyższe ;) Wystarczy napisać uczelnia :)

 • Kghm 2022-05-18 23:12:22

  No cóż, studia są dla naiwnych, strata czasu chyba że ktoś chce być lekarzem choć i ci są nauczani często przestarzałych metod i są potem opłacani przez producentów leków-Judasze

 • Grzegorz 2022-05-18 23:07:44

  Chciałem iść na studia ale poszedłem od razu do pracy i leksykon na tym wyjdę

 • Ernest 2022-05-18 21:47:43

  Ta pikiewicz to oderwana od zawsze od rzeczywistości

 • Tomek 2022-05-18 20:22:17

  Oczywiście tylko do zawodu nauczyciela wypada zrobić doktorat i pracować potem za minimalną krajowa

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA