-
- •10 kwi 2023 0:01
Mają podnieść innowacyjność i konkurencyjność gospodarki europejskiej i poprawić sytuację studentów na rynku pracy. - Uniwersytety europejskie to już nieodległa wizja przyszłości. - Uczelnie muszą być zsieciowane - mówi Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

- Rok 2023 został uznany przez Komisję Europejską za "Rok Umiejętności" zawodowych i branżowych.
- W Europie największym wydarzeniem edukacyjnym związanym z promocją umiejętności branżowych będzie organizowany po raz pierwszy w Polsce konkurs EuroSkills.
- Według założeń uniwersytety pracujące w konsorcjach będą rozwijały systemy dwu- lub trzydyplomowe, a to oznacza, że po zakończeniu edukacji w uczelni należącej do konsorcjum, czyli w tak zwanym uniwersytecie europejskim, otrzymamy dyplom nie jednej, a wszystkich uczelni działających w tym konsorcjum.
- O europejskich uniwersytetach będziemy rozmawiać 25 kwietnia podczas sesji "Uniwersytety w sieci międzynarodowej współpracy" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Badacze szkolnictwa wyższego nie mają wątpliwości, w jakim kierunku powinno rozwijać się kształcenie wyższe w Europie, by nie tylko wpisywało się w potrzeby obecnego rynku pracy, ale także zwiększało potencjał gospodarczy naszego kontynentu. Zdaniem ekspertów współczesne uczelnie, jeśli chcą być nowoczesne, muszą być zsieciowane i funkcjonować w ramach większej międzynarodowej sieci.
- Jeżeli mamy takie konsorcjum uniwersytetu europejskiego, w którym funkcjonuje jakaś jego uczelnia, to na poziomie praktycznym oznacza to dla studenta, że może korzystać z oferty innych uczelni znajdujących się w tym konsorcjum. Na dwa tygodnie lub na parę miesięcy może pojechać do innej partnerskiej uczelni, żeby się nauczyć konkretnej umiejętności lub spotkać jakiegoś profesora, który jest fachowcem w danej dziedzinie - tłumaczy Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Jak Uniwersytety Europejskie zmienią system kształcenia w Polsce?
Funkcjonowanie uczelni w konsorcjach ma przede wszystkim uelastycznić sposób kształcenia. Ma to umożliwić nie tylko swobodne poruszanie się między uczelniami, ale także między innymi szybkie kursy podnoszenia kwalifikacji dla osób pracujących w konkretnej branży czy przedsiębiorstwie lub tworzenie kampusów wirtualnych.


Słowa kluczowe
- Paweł Poszytek
- edukacja
- umiejętności
- Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
- EEC
- EEC 2023
- Europejski Kongres Gospodarczy
- szkolnictwo wyższe
- uczelnie wyższe
- uniwersytety europejskie
KOMENTARZE (1)