PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: wyniki naszych uczelni w rankingach poprawią się w ciągu kilku lat

  • Autor: aw/pap
  • 3 paź 2019 7:48

Podniesienie pozycji naszych uczelni w rankingach to nie powinien być jednak cel sam w sobie. To powinien być skutek uboczny podnoszenia jakości badań naukowych, bo to one w rankingach są brane pod uwagę - mówi minister nauki Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin: wyniki naszych uczelni w rankingach poprawią się w ciągu kilku lat
Jarosław Gowin (fot.nauka.gov.pl)
REKLAMA
  • Konstytucja Dla Nauki z pewnością doprowadzi do podniesienia pozycji Polski w rankingach, ale dopiero w perspektywie najbliższych kilku lat.
  • W rankingach powinny zacząć się piąć zwłaszcza uczelnie badawcze, które zostaną wyłonione wkrótce - powiedział minister nauki Jarosław Gowin.
  • Wicepremier mówi też o wynagradzaniu naukowców

Jeśli chodzi szkolnictwo wyższe i naukę, jaki krajobraz zastał pan 4 lata temu, a jaki jest teraz? Co się przez ten czas zmieniło?

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego: Kiedy objąłem stanowisko ministra nauki, polskie uczelnie nie kształciły źle i nie prowadziły złych badań naukowych. Szkolnictwo znajdowało się jednak na średnim poziomie. A zadaniem naszego rządu było wyrwanie całego kraju z pułapki średniego rozwoju - pułapki, w którą wpadły również polskie uczelnie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najważniejszym wprowadzonym przez nas instrumentem podnoszenia jakości szkolnictwa wyższego był nowy system finansowania uczelni. Poprzednio finansowanie uczelni było uzależnione od liczby studentów. A to prowadziło do umasowienia i obniżenia jakości kształcenia. W poprzednim algorytmie podziału środków bez znaczenia był też dorobek naukowy. Od 2017 r. wprowadziliśmy dwa nowe kryteria: finansowanie uczelni zależy teraz nie od liczby studentów, ale od proporcji między liczbą studentów a wykładowców. A po drugie - uzależniamy poziom finansowania uczelni od dorobku naukowego mierzonego kategoriami.

Zmiany na uczelniach nie przełożyły się jeszcze jednak na poprawę miejsca polskich uczelni w światowych rankingach. Według najnowszej listy szanghajskiej najlepsza polska uczelnia - jest w czwartej setce światowych uczelni (tak jak w 2015 r.), a UW dopiero w piątej (4. setka w 2015 r.).

- Przez trzy lata przygotowaliśmy uczelnie do głębokiego przeobrażenia, jakim jest Konstytucja dla Nauki. Reforma ta z całą pewnością doprowadzi do podniesienia pozycji Polski w rankingach, ale dopiero w perspektywie najbliższych kilku lat.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: wyniki naszych uczelni w rankingach poprawią się w ciągu kilku lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA