PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: Wyczerpał się model szkolnictwa wyższego nakierowany na masowe kształcenie

  • Autor: PAP/JS
  • 12 kwi 2017 17:53

Formuła szkolnictwa wyższego w Polsce, nakierowanego głównie na kształcenie o charakterze masowym, wyczerpała się – powiedział  wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin: Wyczerpał się model szkolnictwa wyższego nakierowany na masowe kształcenie
Jarosław Gowin (fot.PTWP)
REKLAMA

• Jarosław Gowin ocenił, że obecnie mamy do czynienia z decydującą fazą prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym.

• Wicepremier liczy na to, że nowa ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2018 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"I jest tak nie tylko dlatego, że mamy do czynienia z niżem demograficznym, ale przede wszystkim dlatego, że obok pozytywnych stron takiego masowego modelu kształcenia - czyli wzrostu poziomu wiedzy i wykształcenia polskiego społeczeństwa - uwidaczniają się stopniowe pewne cienie" - mówił na konferencji prasowej Gowin.

Zdaniem wicepremiera do takich negatywnych zjawisk należą "obniżenie jakości kształcenia" oraz "zbyt mały nacisk kładziony na badania naukowe".

"Chcemy odejść od masowości kształcenia - tutaj nowe zasady finansowania, które weszły do 1 stycznia, już promują relację mistrz-uczeń i kształcenie w mniejszych grupach. I chcemy też zdecydowanie większy nacisk położyć na rozwój badań naukowych. Nie tylko dlatego, że są one wartością samą w sobie, ale nauka powinna przekładać się też na wzrost gospodarczy. Jeżeli budujemy gospodarkę innowacyjną - a takie są założenia rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - to da się zbudować tę innowacyjną gospodarkę tylko w oparciu o dokonania i odkrycia polskich naukowców" - zapowiedział minister.

Gowin ocenił, że obecnie mamy do czynienia z decydującą fazą prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. "Od początku deklarowałem, że zmiany będą wprowadzane w sposób ewolucyjny, spokojny. I rzeczywiście tak się to dzieje - udaje nam się na ogół unikać jakichkolwiek kontrowersji politycznych. Zapowiadałem też, że zmiany te będą wprowadzane w głębokim dialogu ze środowiskiem akademickim" - powiedział.

Gowin uważa, że przedyskutowane, nowe rozwiązania muszą przynieść w szkolnictwie wyższym "głębokie zmiany". "I nie chodzi o to, żeby wywracać wszystko do góry nogami, dlatego że w polskich uczelniach, instytutach badawczych i instytutach PAN bardzo wiele dobrych rzeczy odbywało się przez poprzednich dwadzieścia kilka lat" - zaznaczył.

Wicepremier liczy na to, że nowa ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2018 r.

"Tak planujemy poszczególne rozwiązania, żeby one wchodziły stopniowo, żeby nie wiązały się z jednorazową rewolucją na uczelniach, tylko dawały uczelniom czas na przystosowanie się do nowych regulacji" - zaznaczył szef resortu nauki.

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Wyczerpał się model szkolnictwa wyższego nakierowany na masowe kształcenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • DARK 2017-04-13 09:30:06

    Super. To jest klasa w działaniu i komunikacji . Takiego stylu brakuje pozostałym ministrom, którzy działają zbyt "na siłę" ;robią dobre zmiany, ale nie umieją ich konsultować społecznie i komunikować w sposób budzący akceptację.A że zmiany na uczelniach były konieczne w tych włąśnie kierunkach , to wiadomo.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA