PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: Ustawa o uczelniach powstaje w szerokim dialogu ze środowiskiem

  • Autor: PAP/JS
  • 5 lip 2017 21:34

W debatach dotyczących nowej ustawy o uczelniach wzięło już udział ok. 7 tys. osób - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że w ramach dyskusji nad ustawą odbył ponad 100 spotkań.

Jarosław Gowin: Ustawa o uczelniach powstaje w szerokim dialogu ze środowiskiem
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży (fot. Michał Wypij/twitter)
REKLAMA

• W dyskusji zabrał też głos przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów Michał Gajda.

• Poinformował, że dyskusję nad nową ustawą o uczelniach ministerstwo prowadziło również z doktorantami. "Cieszymy się, że nasz głos był słyszalny" - zaznaczył.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży i podsumował dotychczasowe prace nad nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawą 2.0.

Minister przypomniał, że punktem wyjścia do dialogu nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym był konkurs, w którym trzy zespoły eksperckie przygotowały niezależnie od siebie koncepcję założenia reform. Równolegle ministerstwo - jak mówił - "zainspirowało cykl konferencji poświęconych problemom polskiej nauki i szkolnictwa wyższego". Gowin zapowiedział, że zwieńczeniem tego "pluralistycznego dialogu" ma być Narodowy Kongres Nauki, który odbędzie się 19-20 września w Krakowie.

Jak podsumował wicepremier, w kilkunastu różnych debatach - nie tylko tych zorganizowanych przez jego resort - wzięło udział ok 7 tys. uczestników. Dodał, że w ramach dyskusji nad ustawą odbył ponad 100 spotkań - m.in. z reprezentatywnymi dla środowiska akademickiego gremiami czy wybitnymi naukowcami. Wyraził nadzieję, że uda się wypracować jak najszerszy konsensus w sprawie ustawy.

"To jest taki model pracy nad ustawą, który powinien być dla nas wszystkich wzorem, również i w innych obszarach" - powiedział.

"Polska nauka potrzebuje głębokich, poważnych, wydyskutowanych ze środowiskiem i zaakceptowanych przez nie reform. Potrzebuje też długotrwałej stabilności" - ocenił Gowin.

Poseł Jacek Kurzępa (PiS) podziękował wicepremierowi za "soczysty dialog ze środowiskiem" i zaznaczył: "ten eksperyment społeczny jest dla mnie bardzo cenny". Natomiast Poseł Rafał Grupiński (PO) przestrzegł przed nadmiernym optymizmem, bo projekt ustawy jeszcze nie jest gotowy. Przypomniał o wprowadzonych w tej kadencji niekorzystnych jego zdaniem zmianach dotyczących instytutów badawczych. W myśl wprowadzonych w br. zapisów, minister ma możliwość powołania i odwołania dyrektora instytutu badawczego bez udziału rady naukowej i rozpisania konkursu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Ustawa o uczelniach powstaje w szerokim dialogu ze środowiskiem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA