×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jarosław Gowin: szybszy wzrost nakładów na naukę musi być priorytetem

  • Autor: aw/pap
  • 14 paź 2019 15:22

Zdecydowanie szybszy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe musi być priorytetem – zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin, który zapowiedział, że chciałby zapoczątkować nową dyskusję na temat priorytetów polskiego państwa.

Jarosław Gowin: szybszy wzrost nakładów na naukę musi być priorytetem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

"Wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich będzie przyspieszenie tego, co w zdecydowanie niedostatecznym stopniu udało się mnie samemu i nam wszystkim osiągnąć w ostatnich czterech latach: chodzi o przyspieszenie tempa wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe" - mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który w poniedziałek wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Jak przypomniał, ustawa o nauce i szkolnictwie wyższym gwarantuje "coroczny, systematyczny wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w stosunku do PKB, ale tempo tego wzrostu nie jest imponujące". "Chciałbym moim dzisiejszym wystąpieniem, po wczorajszych wyborach, zapoczątkować nową dyskusję na temat priorytetów polskiego państwa" - zapowiedział.

Gowin postawił tezę, że "zdecydowanie szybszy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe musi być priorytetem", ponieważ - zaznaczył - bez tego Polska nie będzie nowoczesnym krajem.

Minister wskazał na rolę uczelni pedagogiczno-humanistycznych, które zapewniają, jak mówił, "odpowiednie zasilanie tego, co przecież jest rdzeniem tożsamości kulturowej". "Nauki humanistyczne tworzą, rozwijają tę wspólnotę kulturową" - powiedział wicepremier.

Jak przyznał, ma świadomość tego, że spora część środowiska humanistycznego nie jest zadowolona z rozwiązań przyjętych w nowej, wcielanej w życie ustawie o nauce i szkolnictwie wyższym. Zapowiedział też prace nad "paktem dla polskiej humanistyki" i zaproszenie środowiska humanistycznego do rozmów nad sposobami rozwoju nauk humanistycznych.

Wicepremier przypomniał, że co roku Polska wpłaca do budżetu unijnego 3 proc. na naukę, a wykorzystuje z tego budżetu zaledwie 1 proc. "Mówiąc krótko z pieniędzy polskich podatników finansowane są badania naukowe we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i innych krajach. I to się musi zmienić" - podkreślił minister.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: szybszy wzrost nakładów na naukę musi być priorytetem
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA