Jarosław Gowin: system ELA podpowiada, po jakich studiach są wysokie zarobki

Dzięki systemowi śledzenia Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) kandydaci na studia mogą sprawdzić, jak na rynku pracy wiedzie się absolwentom ich wymarzonego kierunku. Wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin zaprezentował wyniki trzeciej edycji badań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jarosław Gowin: system ELA podpowiada, po jakich studiach są wysokie zarobki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

8 cze 2018 18:06


  • W tegorocznej edycji badań wyjątkowo dobre wyniki uzyskali... absolwenci niestacjonarnej filozofii I stopnia na Uniwersytecie Warszawskim.
  • W 2016 roku średnia ich zarobków wyniosła 15 940 zł.
  • Resort nauki zwraca jednak uwagę, że zarobki absolwentów tego samego kierunku na tej samej uczelni w poprzednich latach wynosiły znacznie mniej - bo od 2338 do 3641 złotych.

"Głównym powodem, żeby iść na studia, powinna być pasja poznawcza i chęć rozwijania własnych zainteresowań. Ale obok tych, którzy mają sprecyzowane zainteresowania, jest też wielu takich, którzy dopiero się zastanawiają. A dla nich takim istotnym pomocniczym kryterium mogą być perspektywy odpowiednio wysokich zasobów. Pod tym względem ELA oferuje znakomite podpowiedzi" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

System Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) od 2014 r. poddał analizie sytuację na rynku pracy ponad 1,1 mln absolwentów polskich uczelni. ELA przetwarza zanonimizowane informacje z ZUS oraz z bazy POL-on gromadzącej dane o uczelniach wyższych. System pomaga ustalić, ile zarabiają absolwenci określonego kierunku studiów na danej uczelni, jak długo po studiach szukają pracy i ilu wśród nich jest bezrobotnych. System pokazuje nie tylko wysokość pensji, która co miesiąc wpływa na konto młodego pracownika, ale odnosi też jego zarobki do sytuacji na rynku pracy tam, gdzie mieszka.

Czytaj też: Która uczelnia wykształciła najwięcej najbogatszych Polaków?

Podczas konferencji podsumowującej wyniki trzeciej edycji badania dr hab. Mikołaj Jasiński z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego powiedział, że ELA prezentuje nowe informacje i to w nowy sposób. Jak podsumował, w tej edycji pojawiły się infografiki, które informują o zarobkach i bezrobociu i pokazują, jaką część okresu po studiach absolwenci spędzili na aktywnościach takich, jak dalsze studia, urlopy rodzicielskie czy bezrobocie, oraz jaki procent ukończył kolejne studia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.