PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: Studia dualne wpisują się w założenia reformy szkolnictwa wyższego

  • Autor: PAP/JS
  • 6 mar 2017 14:45

Studia dualne, polegające na połączeniu teorii z praktyką, wpisują się w założenia planowanej reformy szkolnictwa wyższego, która m.in. stawia na rozszerzenie i pogłębienie współpracy nauki z biznesem – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin: Studia dualne wpisują się w założenia reformy szkolnictwa wyższego
Minister Jarosław Gowin (fot.PTWP)
REKLAMA

"Studia dualne to jest najlepszy sposób na to, żeby z jednej strony dostarczyć bardzo precyzyjnie wyprofilowaną kadrę do potrzeb współczesnej gospodarki, a z drugiej strony to jest też szansa dla samych studentów na natychmiastowe znalezienie dobrej pracy i wreszcie szansa dla uczelni na zacieśnienie związku, współpracy ze światem biznesu, to rzecz bardzo cenna zwłaszcza dla uczelni technicznych" - tłumaczył minister.

Gowin przypomniał, że tego typu wdrożeniową ścieżkę kariery od lat prowadzą europejskie ośrodki akademickie m.in. w Danii, Francji czy Niemczech. "Te doświadczenia międzynarodowe pokazują, ze nawet do 80 proc. absolwentów studiów dualnych kontynuuje zatrudnienie u pracodawców, u których odbywali tę praktyczną część studiów. To jest bardzo optymistyczny wskaźnik. Z jednej strony dowodzi on, że ten tryb studiów dobrze przygotowuje do podjęcia pracy, ale z drugiej strony pokazuje też, że studenci (…) w większości przypadków są na tyle zadowoleni z tej formy studiów i współpracy z pracodawcami, że chcą tę współpracę kontynuować już na etapie zawodowym" - wskazał szef resortu nauki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

I choć podał przykłady prowadzonych obecnie w Polsce studiów dualnych - nie tylko na uczelniach technicznych, ale i na uniwersytetach - to w jego ocenie Polska wciąż znajduje się na początku tej drogi.

"Osobiście przywiązuję bardzo duże znaczenie do tej ścieżki kształcenia, dlatego że znajdujemy się na szarym końcu Unii Europejskiej (...), jeżeli chodzi o udział pracowników naukowych w sferze gospodarczej. Mówiąc krótko, bardzo mało polskich naukowców pracuje w polskich firmach i to zdecydowanie musimy zmienić. To jest duża szansa dla polskiej gospodarki, ale jednocześnie to jest duża szansa dla polskich uczelni" - dodał.

Gowin zapowiedział wsparcie tego typu kształcenia ze strony ministerstwa nauki m.in. poprzez program poświęcony upowszechnianiu studiów dualnych, który resort ma niebawem ogłosić.

Wicepremier podkreślił również, że tematyka poniedziałkowej konferencji wpisuje się zarówno w plany reform szkolnictwa wyższego, jak i w założenia Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Planu Morawieckiego. Wśród najważniejszych filarów tego drugiego Gowin wskazał m.in. na rozwój gospodarki innowacyjnej i rozwój przemysłu, a ze strony zapowiadanych zmian ze strony resortu nauki - budowanie współpracy między nauką a gospodarką.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Studia dualne wpisują się w założenia reformy szkolnictwa wyższego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA