PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: Przedsiębiorcy odpiszą każdą złotówkę zainwestowaną w badania i rozwój

O zmianach w zasadach finansowania uczelni wyższych, ich konsekwencjach oraz perspektywach lepszej współpracy nauki i biznesu rozmawiamy z Jarosławem Gowinem, wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Jarosław Gowin: Przedsiębiorcy odpiszą każdą złotówkę zainwestowaną w badania i rozwój
Największą plagą polskich uczelni było masowe kształcenie - mówi Jarosław Gowin (Fot. Grupa PTWP)
REKLAMA

• Zmienił się model finansowania uczelni wyższych. Odchodzimy od masowości kształcenia, czyli od największej plagi polskich uczelni.

• Koniec z zasadą "im więcej studentów, tym więcej pieniędzy". Teraz liczy się m.in. odpowiednia proporcja między liczbą studentów i pracowników naukowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Każdą złotówkę wydaną na badania i rozwój przedsiębiorca będzie mógł odpisać od podatku.

 *****

Panie premierze, kiedy obejmował resort nauki, zapowiedział pan, że musi powstać pomost pomiędzy uczelniami a rynkiem pracy. Mamy już ten pomost?

Kilka solidnych przęseł już zbudowaliśmy. Odchodzimy od tego, co jest największą plagą polskich uczelni, czyli od masowości kształcenia. Do niedawna było tak, że uczelniom opłacało się przyjmować każdego studenta i „przepuszczać” go przez studia. Im więcej studentów, tym więcej pieniędzy. To skutkowało umasowieniem i obniżeniem poziomu jakości studiów. Teraz są inne zasady finansowania. Bierzemy pod uwagę nie liczbę studentów, lecz proporcje między nimi a liczbą pracowników naukowych. Nie więcej niż 12–13 studentów przypadających na jednego pracownika to optymalna proporcja, za którą uczelnie są gratyfikowane finansowo. Dzięki temu na pewno będą kształciły na lepszym poziomie.

Część uczelni, ta która musi ograniczyć rekrutację w tym roku, mówi wprost, że jest to dla nich kara za dobre wyniki.

Jak można zapewnić dobre kształcenie, kiedy na prestiżowym uniwersytecie na kierunku pedagogika przypada pięćdziesięciu pięciu studentów na jednego pracownika naukowego, zaś na kierunku prawo jest to czterdziestu studentów na jednego pracownika? Niestety polskie uczelnie na skutek wadliwego sposobu finansowana obniżały loty. Znajduje to odzwierciedlenie także w światowych rankingach. Absolutnie nie zgadzam się z zarzutami, że uczelnie, które kształciły masowo, teraz są karane. Przeciwnie. Dawniej karane były te uczelnie, które starały się kształcić na wysokim poziomie – i traciły na tym finansowo.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Przedsiębiorcy odpiszą każdą złotówkę zainwestowaną w badania i rozwój

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA