PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: Projekt ustawy powołującej agencję wymiany akademickiej wkrótce na rządzie

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lut 2017 16:05

Projekt ustawy powołującej Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ciągu 2-3 tygodni powinien trafić pod obrady rządu i zostać przyjęty – zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin: Projekt ustawy powołującej agencję wymiany akademickiej wkrótce na rządzie
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego (fot. Ministerstwo nauki/twitter)
REKLAMA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej - wyspecjalizowana agencja rządowa - ma zacząć działać od 1 stycznia 2018 r. Do jej zadań będzie należeć m.in. wspieranie uczelni w działaniach na rzecz umiędzynarodowienia, w tym np. w zakresie podnoszenia kompetencji administracji uczelni potrzebnych do obsługi studentów zagranicznych, czy promocji uczelni za granicą. NAWA oferowałaby też system stypendiów adresowanych zarówno do studentów i naukowców polskich, wyjeżdżających za granicę, jak i studentów i naukowców zagranicznych, przyjeżdżających do Polski. Ponadto NAWA miałaby wspierać uczelnie w opracowaniu programów studiów międzynarodowych, także studiów doktoranckich.

"Proces legislacyjny jest już mocno zaawansowany. Jesteśmy po konsultacjach międzyresortowych i po konsultacjach środowiskowych. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni projekt ustawy powinien trafić pod obrady rządu i zostać przyjęty" - mówił Gowin. "Podstawowym zadaniem jest stworzenie systemu wymiany zarówno w obszarze szkolnictwa wyższego, jak i w obszarze nauki, systemu projakościowego wsparcia mobilności środowiska akademickiego, wsparcia procesu umiędzynarodowienia uczelni" - wyjaśnił wicepremier.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreślił, że zależy mu bardzo na tym, by agencja przyczyniła się do odwrócenia "drenażu mózgów".

"Bardzo chciałbym, aby agencja stała się instrumentem odwrócenia drenażu mózgów poprzez ściągniecie do Polski jak najwięcej spośród 35 tys. polskich naukowców pracujących poza granicami kraju i jak najliczniejszej liczby naukowców z zagranicy" zadeklarował szef resortu nauki.

Jarosław Gowin powiedział dziennikarzom, że w pierwszym roku działalności NAWA ma mieć budżet ok. 150 mln zł, a od 2019 r. kwota ta ma wzrosnąć do co najmniej 250 mln zł.

Podczas konferencji wicepremier przypomniał, że umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego jest jednym z priorytetów, a jednocześnie kwestią, która w dużej mierze określa warunki rozwojowe polskich uczelni w warunkach niżu demograficznego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Projekt ustawy powołującej agencję wymiany akademickiej wkrótce na rządzie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA