×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jarosław Gowin: Pokusa upolitycznienia nauki może zniszczyć świat akademicki

 • Autor: PAP/AT
 • Opublikowano: 15 maj 2019 20:15

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaapelował do naukowców, by ich poglądy polityczne nie przesądzały o szansach rozwoju i funkcjonowania na polskich uczelniach.

Jarosław Gowin: Pokusa upolitycznienia nauki może zniszczyć świat akademicki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Jarosław Gowin podkreślił, że jednym z jego ministerialnych deklaracji było postawienie "ściany ogniowej" między szkolnictwem wyższym i polityką. Jak ocenił, przez trzy minione lata to się udawało.
 • Minister tłumaczył, że nie chodzi mu o występ "tego, czy innego" polityka, albo jego "supportera", lecz o to, że sympatie lub antypatie polityczne zaczynają rzutować na wyniki głosowań nad czyjąś profesurą, czy habilitacją.
 • Zwrócił też uwagę na rozprzestrzeniająca się w dobie internetu i mediów społecznościowych "plagę" plagiatów, co jest często poruszanym tematem przez ministrów nauki krajów Unii Europejskiej.

Szef resortu nauki wziął udział w zorganizowanych na Uniwersytecie Łódzkim Dniach Narodowego Centrum Nauki. Gowin spotkał się z łódzkim środowiskiem akademickim oraz naukowcami z całej Polski.

W swoim wystąpieniu minister mówił m.in. o przenikaniu polityki do świata nauki. Podkreślił, że jednym z jego ministerialnych deklaracji było postawienie "ściany ogniowej" między szkolnictwem wyższym i polityką. Jak ocenił, przez trzy minione lata to się udawało.

"Ale ostatnio pojawiają się przykłady, wydarzenia, które rodzą zagrożenie, że ta ściana ogniowa zostanie nadwątlona lub zburzona przez was, przez świat akademicki. Żeby była jasność, nie mam na myśli tego, że w mury uniwersyteckie zapraszany jest taki, czy inny polityk. Uważam, że polityka dotyczy spraw najważniejszych. Uniwersytet jest agorą i na niej powinny ścierać się wszystkie dobrze uargumentowane stanowiska" - podkreślił Gowin.

Minister tłumaczył, że nie chodzi mu o występ "tego, czy innego" polityka, albo jego "supportera", lecz o to, że sympatie lub antypatie polityczne zaczynają rzutować na wyniki głosowań nad czyjąś profesurą, czy habilitacją.

Czytaj też: Reforma szkolnictwa wyższego. Rektorzy podzieleni w kwestii Ustawy 2.0

"Tu już świat akademicki przekracza granicę, która jeżeli zostanie zniszczona, to my, politycy, was zdewastujemy. I to niezależnie od tego, z której strony politycy. Naprawdę, to jest bardzo poważne zagrożenie na przyszłość" - przestrzegał wicepremier. Zadeklarował, że bardzo liczy na to, iż "w ramach refleksji nad rozwojem polskiej nauki, polskich uczelni", świat akademicki podejmie też refleksję nad "własnym zaangażowaniem politycznym".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Pokusa upolitycznienia nauki może zniszczyć świat akademicki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kolonializm, doprowadzą do wojny w kraju ! 2019-05-30 20:08:15

  Powstanie kolonii żydów Amerykańskich w powiecie chełmskim przyklepane zostało przez PiS żydówine, ww.farmer/ Sejm znowelizował ustawę PiS o obrocie ziemią rolną. Za lotniskiem w Depułtyczach Królewskich, masona Senatora Józefa Zająca, we wsi Depułtycze na końcu po lewej sprzedano przez resort PSL za poprzedniej władzy grunty ze zaznaczeniem budowy osiedla dla Amerykańskich Żydów.

 • Wykorzystują nawet nowe samoloty ćwiczenie do szpiegowania społeczeństwa , w obszarze zabudowanym przelatują na niskim połapie pod liniami wysokiego napięcia w Horodyszczu , powiecie Chełmskim . 2019-05-16 19:14:02

  Żydówina to zabójstwo dla prawdziwych uczciwych Polaków , w myckach żydowskich pozowali do zdjęć w 2011roku w Izraelu, sprzedawczyki, faryzeusze. WW. Parlamentarny/ Józef Zając Senator IX kadencji--Anna Radziszewska 2019-03-24 08:54:28 W związku z wywiadem dla lokalnego Radia Bon Ton w Chełmie z dnia 14.03.2019roku nielegalnymi podsłuchami społeczeństwa na Maxa, uderzył Pan senatorze o stół nożyce się odezwały, Rzecznik prasowa Prezydenta Miasta Chełma w powyżej rozgłośni 14.03.2019 nawiązała do afery związanej z gruntami, przez Pana ponoć Rządy upadają mowa była o nieruchomości w Depułtyczach Królewskich zaś o Rejowcu już nie wspomniano, przecież żydom się należy, czego oni chcą , podobnie jak wyciągnęli w Lublinie żydzi nieruchomość pod Synagogę wyremontowaną przez Miasto Lublin, w związku z czy zadłużenie Miasta wzrosło o 100 milionów złotych./ ww.farmer/ Sejm znowelizował ustawę PiS o obrocie ziemią rolną- W znowelizowanej ustawie ustanowiono iż państwową ziemię mogły nabywać uczelnie na cele dydaktyczne ,” oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne”. Dla resztki prawdziwych uczciwych Polaków których jeszcze nie zniszczyło masoństwo polecam wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej"Czarna sieć" Władysława Zielińskiego.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA