PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: Mamy do czynienia z deprecjacją tytułu magistra

  • Autor: PAP/JS
  • 29 mar 2017 15:28

Mamy do czynienia z deprecjacją tytułu magistra - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin: Mamy do czynienia z deprecjacją tytułu magistra
Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. (fot.:youtube.com)
REKLAMA

• Jarosław Gowin przypomniał, że podział 5-letnich studiów na dwie części to konsekwencja wprowadzenia w Polsce procesu bolońskiego, ale jego zdaniem w Polsce "podeszliśmy bezrefleksyjnie" do niektórych założeń tego procesu.

• Według niego nie można deprecjonować studiów humanistycznych, ale szkolnictwo zawodowe powinno lepiej odpowiadać na potrzeby rynku pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Na konferencji prasowej Gowin podkreślił, że w Polsce potrzeba różnego typu uczelni, zróżnicowanych pod kątem misji.

Minister powiedział, że w Polsce system studiów dwustopniowych "wciąż nie pełni swojej roli - związanej z jednej strony z pogodzeniem społecznej potrzeby szerokiego dostępu do studiów wyższych, a z drugiej strony - z potrzebą utrzymania wartości dyplomu magistra". Jak zaznaczył, aktualne dane wskazują, że 2/3 absolwentów studiów licencjackich kontynuuje kształcenie na studiach drugiego stopnia.

Gowin przypomniał, że podział 5-letnich studiów na dwie części to konsekwencja wprowadzenia w Polsce procesu bolońskiego, ale jego zdaniem w Polsce "podeszliśmy bezrefleksyjnie" do niektórych założeń tego procesu.

Minister ocenił, że w Polsce doszło do inflacji tytułu magistra i zaniżenia jego poziomu. "Jeśli mamy do czynienia (...) z deprecjacją tytułu magistra - musimy się zastanowić, ilu tych magistrów potrzebujemy; jaki procent polskiej młodzieży powinien kończyć studia na tym drugim poziomie" - powiedział.

Gowin zauważył, że amerykańska "gospodarka będzie w stanie wchłonąć w najbliższej dekadzie do 12 proc. każdego rocznika z wykształceniem magistra", a w Polsce ten poziom wynosi 36 proc. "Pytanie: czy prawie 40 proc. magistrów to to, czego potrzebuje gospodarka? Czy nie jest tak, że skazujemy na frustrację polską młodzież, kształcąc ją ponad potrzeby (...) rynku pracy?" - mówił.

Według ministra należy pomyśleć o wzmocnieniu jakości studiów pierwszego stopnia, zwłaszcza w uczelniach zawodowych - tak, aby w oczach pracodawców "były traktowane jako pełnowartościowe studia wyższe".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Mamy do czynienia z deprecjacją tytułu magistra

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA